Alergie na pokarm występują u około 6% niemowlaków. Gdy się pojawią, wielu rodziców nie wie co zrobić i bardzo się martwi o swojego maluszka. Jeśli objawy które występują u dziecka naprawdę są alergią pokarmową, należy zmienić dietę w nadziei że znajdziemy przyczynę alergii i będziemy mogli ją wyeliminować.
Objawy alergii pokarmowej
Alergie pokarmowe u niemowląt objawiają się nie tylko zaburzeniami ze strony układu pokarmowego, jednak są one najczęstsze. Zaliczamy do nich bóle brzucha, ulewanie, wzdęcia czy kolki. Jeśli alergia trwa dłużej, dziecko może przestać przybierać prawidłowo na masie ciała. Najczęstszymi objawami, poza związanymi z przewodem pokarmowym są zaburzenia skórne. Mogą nimi być suchość skóry lub zmiany rumieniowo-grudkowe, które pojawiają się zazwyczaj na policzkach, w okolicach uszu oraz na wewnętrznej stronie dłoni i stawów łokciowych oraz kolanowych. Znacznie rzadziej pojawiają się trudności w oddychaniu, czy łatwiejsza do zauważenia sapka. W skrajnych przypadkach dziecko może mieć napady świszczącego oddechu. Jeśli zauważymy u niemowlaka powyższe objawy, konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego. Dodatkowe informacje dostępne są na Bebiprogram.pl (sekcja Objawy alergii pokarmowej).
Rozpoznawanie alergii na pokarm
Podstawą rozpoznawania alergii pokarmowej u niemowląt jest wywiad, w którym zawarte są charakterystyczne objawy opisane powyżej. W przypadku niemowląt, ze względu na znaczne trudności w ustaleniu produktu powodującego alergię, nie wykonuje się testu eliminacji lub prowokacji, które są potwierdzeniem rozpoznania u starszych dzieci. Jedyną możliwością postawienia rozpoznania jest wykluczenie innych chorób organicznych, zauważenie wystąpienia objawów po danym produkcie oraz ustąpienie ich po zaprzestaniu podawania go w diecie dziecka lub matki karmiącej piersią.
Leczenie dla dzieci karmionych piersią
Inaczej niż w przypadku większych dzieci, określenie tego, czy dolegliwości związane są z jakimś konkretnym produktem jest trudne, gdyż u dzieci karmionych naturalnie alergeny występują w mleku matki. Podstawą leczenia alergii pokarmowych u takich niemowląt jest dieta eliminacyjna u matki, polegająca na całkowitym usunięciu produktu, który wywoływał alergię. W pierwszej kolejności należy zrezygnować z jaj kurzych, orzeszków ziemnych, soi oraz mleka krowiego, które odpowiedzialne są za większość alergii pokarmowych u niemowląt. Warto również odstawić na jakiś czas inne orzechy. Jeżeli u dziecka nadal występują objawy, trzeba zamienić mleko matki na preparat hipoalergiczny, który zawiera w sobie białko o znacznym stopniu hydrolizy. Tego typu preparatem jest Bebilon Pepti. Jeśli i to zawodzi, należy podawać dziecku tak zwaną mieszankę elementarną, a w niektórych przypadkach preparat sojowy. W decyzji czy zacząć stosować te preparaty koniecznie musi uczestniczyć lekarz rodzinny.
Leczenie dla dzieci karmionych sztucznie
Karmienie piersią jest udowodnioną metodą, która zmniejsza ryzyko występowania alergii pokarmowych. Jednak w sytuacjach, gdy nie jest ono możliwe, a u dziecka wystąpiła alergia na stosowane mleko modyfikowane, konieczna jest zmiana mleka na hydrolizat o znacznym stopniu hydrolizy białka, czyli ten sam, który stosujemy u dzieci karmionych naturalnie z alergią pokarmową niereagującą na dietę eliminacyjną. Efekt powinien być zauważalny po 2-4 tygodniach. Dietę powinno się stosować zwykle do 12 miesiąca życia.
Czy są jakieś inne ograniczenia w diecie dziecka?
Gdy dziecko ma już 5 miesięcy, zgodnie z tabelą żywieniową należy zacząć wprowadzać pokarmy stałe do jego diety, bez żadnych ograniczeń. Opóźnianie wprowadzania danych produktów nie ma udowodnionego wpływu na występowanie alergii w czasie ich wprowadzania lub w przyszłości. Jeśli już wystąpią objawy po wprowadzeniu nowego pokarmu należy kilka miesięcy wstrzymać się z jego podawaniem. Można ponownie spróbować go podać po tym czasie, gdyż alergie pokarmowe niemowląt wynikają najczęściej z niekompletnie rozwiniętego układu pokarmowego. Stąd, im starsze dziecko tym mniejsze ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, nawet na pokarm na który jakiś czas temu było uczulone.
Zdrowie dziecka jest dla rodziców najważniejsze i gdy dzieje się z nim coś złego, bardzo często popadają w skrajnie radykalne sposoby poradzenia sobie z kłopotem. Efekty zmiany diety dziecka, czy to eliminacyjnie, czy na inne mleko modyfikowane nie są natychmiastowe, dlatego należy przez pewien czas po prostu uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż objawy przestaną się pojawiać.