Jak stylowo i ciepło przebrnąć przez nadchodzącą jesień

Nadchodząca jesień to nie tylko piękne wrzosy, różnobarwne kolory drzew i lasy pełne grzybów. To też coraz chłodniejsza pogoda, przed którą zabezpieczy nas ciepłe okrycie wierzchnie. Jeśli w twojej szafie brakuje ciepłego płaszcza, czas to zmienić. Przez COVID-19 nie chcesz chodzić po sklepach? Zrób zakupy online i wybierz stylowy płaszcz z wełny!

Zalety płaszczy z wełny

Płaszcze wełniane są najlepszym wyborem na nadchodzącą jesień. Nic nie zastąpi wełnianego okrycia. Wełna:

  • ma właściwości termoizolacyjne. W wełnianych ubraniach nigdy nie zmarzniemy,
  • grzeje, ale nie sprawia, że się spocimy. Jest materiałem higroskopijnym, tzn. chłonącym i utrzymującym wilgoć z otoczenia,
  • nie elektryzuje się,
  • jest sprężysta i odporna na zagniecenia, nawet podczas dłuższych podróży (z tymi na razie lepiej jest poczekać – koronawirus nie odpuszcza),
  • nie ulega szybkiemu zabrudzeniu dzięki łuskowatości włókien,
  • nie wchłania zapachów.

Płaszcz z wełny, ale jakiej?

Jakie są najpopularniejsze rodzaje włókien wełnianych? Należą do nich:

  • wełna owcza – w tym wełna merino, uznawana za najlepszy gatunek wełny owczej. Owce merynosowe żyją w ekstremalnych warunkach pogodowych, dlatego ich wełna ma wyjątkowe właściwości. Wełniane włókna są cienkie, delikatne, a przy tym niezwykle ciepłe. Mają zdolność regulowania temperatury. Kiedy jest zimno, kurczą się i ogrzewają, kiedy jest ciepło – rozkurczają się, nie pozwalając na przegrzanie;
  • wełna kozia – kaszmir lub moher. Kaszmir grzeje jeszcze lepiej niż wełna owcza, a przy tym jest niezwykle sprężysty. Nie pochłania zapachów, nie przyjmuje brudu i bardzo szybko schnie – to wełna idealna. Tak samo jak merino, chroni i przed zimnem, i przed ciepłem. Moher, podobnie jak kaszmir, jest lżejszy niż wełna owcza, a dodatkowo jest odporny na filcowanie;
  • wełna z lam – czyli włókno alpak. Również ma świetne właściwości termiczne. Jest najcieńszym włóknem, a mimo to niezwykle mocnym i odpornym na zniszczenia. Wełna z lam jest też hipoalergiczna.
Zobacz:  Anja Rubik twarzą Apart

Ocieplający wkład na zimę – czy warto?

Przeglądając ofertę płaszczy wełnianych, na pewno trafimy na propozycje płaszczy z ocieplającym wkładem między podszewką a wierzchnią tkaniną. Czy sama wełna nie wystarczy?

Płaszcz z dodatkowym ociepleniem będzie idealnym okryciem na późną jesień i zimę. Jest też świetnym wyborem dla wyjątkowych zmarzluchów. Jeśli zawsze jest ci zimno, w płaszczu z wkładem ocieplającym nie zmarzniesz nawet przy silnym wietrze.

Aby się nie zawieść, trzeba zwracać uwagę na materiał, z którego wykonane jest ocieplenie. Najlepszy jest wkład ocieplający o składzie 100 proc. wełna. Nie bój się, płaszcz nie będzie ani za ciężki, ani za gruby. Nie musisz też martwić się o rozmiar. Wybierz ten, który nosisz zazwyczaj – będzie ciepło, wygodnie i stylowo.

Jak dbać o płaszcz z wełny?

Czy płaszcze z wełny wymagają szczególnej troski? Choć są odporne na zabrudzenia, należy znać podstawowe zasady pielęgnacji wełny:

  1. Ubrań z wełny nie należy prać w pralce, ponieważ materiał może się odkształcić. Jeśli płaszcz wymaga czyszczenia, trzeba oddać go do profesjonalnej pralni.
  2. W celu usunięcia kurzu czy sierści zwierząt płaszcz można szczotkować. Potrzebna będzie szczotka z naturalnego, miękkiego włosia lub wałek czyszczący. Najważniejsze jest, aby szczotkować płaszcz zgodnie z kierunkiem włosia, zwykle z góry na dół.
  3. Jeśli płaszcz się zmechacił, można w prosty sposób pozbyć się drobnych supełków. Pomoże w tym specjalna golarka do ubrań.
  4. Poza sezonem dobrze jest przechowywać suchy i czysty płaszcz z wełny na porządnym, drewnianym wieszaku. Można też zapakować go do specjalnego pokrowca. Do środka warto włożyć woreczek z suszoną lawendą.
  5. Co pół roku powinno się przewietrzyć płaszcz, to doskonały sposób na odświeżenie wełnianej garderoby.
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments