Jak wybierać odzież dla niemowlaka? Podpowiadamy!

Ubranka dla niemowląt to szczególna kategoria odzieżowa i produkty, do których jakości przywiązujemy ogromną wagę. Nic w tym dziwnego! Delikatna skóra malucha wymaga traktowania jej z najwyższą atencją, dobierania materiałów w 100% bezpiecznych, które nie będą powodowały podrażnień. Ponadto ubranka powinny być zaprojektowane z dbałością o każdy detal i perfekcyjnie odszyte – tak, by nie powodowało żadnych obtarć czy odczucia dyskomfortu u dziecka. Jak wybierać ubranka dla niemowląt? Wyjaśniamy krok po kroku, co należy wziąć pod uwagę i przeanalizować przed zakupem!

Zacznij od analizy, czyli… jakie ubranka dla niemowląt będą Ci potrzebne?

Dzieci rosną naprawdę szybko! To truizm, ale warto go powtarzać i mieć na uwadze podczas wybierania i kupowania ubranek dla niemowląt. Wybierając ubranka dla malucha myślmy w kategoriach: tu i teraz, które w przypadku małego dziecka możemy zamknąć w ramach 1-2 miesięcy i to z założeniem, że odzież kupowana na „za miesiąc” lub „za dwa miesiące” będzie odpowiednio większa. Zrezygnujmy również z robienia sporych zapasów, a impulsywne zakupy ograniczmy do dającego satysfakcję minimum.

Ubranka na aktualny sezon

Jeśli dziecko urodziło się (lub ma się urodzić) późną wiosną – zainwestujmy w lekkie ubranka na lato, a z kupowaniem odzieży jesiennej, a następnie zimowej wstrzymajmy się minimum kilka miesięcy. W tym czasie zorientujemy się, w jakim tempie maluch rośnie i będziemy potrafili z większym prawdopodobieństwem przewidzieć, jaki rozmiar będzie na niemowlaka dobry na początku, w środku i pod koniec sezonu jesienno – zimowego. Adekwatnie, z kupowaniem krótkich spodenek czy letnich sukienek dla dziecka urodzonego w zimie, lepiej wstrzymać się minimum do późnej wiosny.

Zobacz:  Baza na każdą porę roku, czyli jak ubrać małe dziecko?

Kategorie odzieży dla niemowląt

Ubranka dla niemowląt dostępne są w kilku kategoriach:

  • body, pajace i śpioszki – podstawowe wyposażenie dziecięcej garderoby, warto mieć minimum kilka lub kilkanaście sztuk z każdego rodzaju (w zależności od sezonu!);
  • koszulki i spodenki – alternatywa dla body i pajaców, stosowane raczej wiosną i latem, u niemowląt w drugim półroczu życia i małych dzieci (bez ograniczeń wiekowych w górę); dodatkowo spodenki mogą stanowić wygodne uzupełnienie dla bodziaków;
  • swetry, bluzy, dresy – ubranka z tej kategorii sprawdzą się od jesieni do zimy oraz na chłodniejsze dni lata;
  • kombinezony, kurteczki i różnego rodzaju ocieplacze – przeznaczone na sezon jesienno – zimowy, ubranka z tej kategorii najlepiej kupować z niewielkim wyprzedzeniem, by optymalnie dobrać rozmiar do wielkości dziecka (wierzchnie ubrania dla niemowlaka mogą być 102 rozmiary większe od tego aktualnie noszonego – będą łatwiejsze do wkładania i zdejmowania, będzie można również włożyć pod nie dodatkowy sweterek lub bluzę);
  • spódnice, sukienki, koszule i dodatki – nieobowiązkowy, choć lubiany przez rodziców element niemowlęcej garderoby, który można wykorzystać podczas różnego rodzaju uroczystości, ważnych wyjść i wizyt.dziecko jesienią

Sprawdź jakość ubranek: weź pod lupę materiał i wykończenie

Skoro wiemy już jakie ubranka chcemy kupić – czas przyjrzeć się ich jakości. Analizie poddajemy przede wszystkim materiał, z którego zostały wykonane. Body, pajace i śpiochy oraz koszulki i spodenki, które będą miały bezpośredni kontakt ze skórą powinny być bezwzględnie wykonane z najwyższej jakości, certyfikowanych materiałów naturalnych: bawełny lub bawełny organicznej oraz miękkiego lnu. Ubranka wierzchnie: sweterki, bluzy oraz kurki czy kombinezony mogą być zrobione z najwyższej jakości mieszanek tkanin lub z tkanin syntetycznych.

Fason i wykończenie powinny gwarantować dziecku komfort, wygodę i bezpieczeństwo. Ubranka dla niemowląt muszą zapewniać maluchowi pełną swobodę ruchów – zdecydowanie lepiej sięgać po te luźniejsze i obszerniejsze (opcjonalnie: o rozmiar większe) niż te, które będą ciasno otulać malucha. Warto również przeanalizować dany fason pod względem łatwości ubierania i zdejmowania. Wszystkie szwy powinny być gładkie, a zatrzaski i zamki błyskawiczne – starannie wykończone. Na ubrankach niemowlęcych raczej nie stosuje się żadnych naszywanych i doszywanych elementów – modne wzory uzyskuje się poprzez nadruk na tkaninach lub haft.

Zobacz:  Mydełko pod prysznic o zapachu soczystego arbuza Skarb Matki

Wybierz rozmiar ubranek dla niemowlaka

Ostatnim krokiem w kupowaniu ubranek dla niemowlaka jest wybranie odpowiedniego rozmiaru. Pod uwagę zawsze należy brać faktyczny rozmiar dziecka (rozumiany jako długość jego ciała), a nie jego wiek i przypisany doń rozmiar, zgodne z tzw. niemowlęca rozmiarówka. Ta jest oczywiście bardzo uniwersalna i stworzona w oparciu o standardowe siatki centylowe, ale nasz maluch może być mniejszy lub większy, a także przybierać na wadze i rosnąć w swoim, indywidualnym tempie.

Standardowe rozmiary ubrań dla niemowląt i małych dzieci (do 24 miesiąca życia):

  • wiek dziecka: 0 – 1 m.ż., rozmiar: 56 (wcześniaki mogą nosić rozmiary: 50 – 52)
  • wiek dziecka: 1 – 3 m.ż., rozmiar: 62
  • wiek dziecka: 3 – 6 m.ż., rozmiar: 68
  • wiek dziecka: 6 – 12 m.ż., rozmiar: 74
  • wiek dziecka: 12 – 18 m.ż., rozmiar: 80
  • wiek dziecka: 18 – 24 m.ż., rozmiar: 86.

Jeśli kupujemy ubranka na przyszłość (dla dziecka, które jeszcze się nie urodziło lub na kolejne miesiące życia malucha, który jest już z nami) – skorzystajmy z tabeli rozmiarów. Kupując ubranko na prezent zawsze lepiej wybrać odzież o jeden lub dwa rozmiary większą.

dzieci o rożnym wzroście

Producent odzieży niemowlęcej? Wspieraj polskich przedsiębiorców!

Ostatnim aspektem, który należy przeanalizować w kontekście wyboru ubranek dla niemowląt i małych dzieci – jest ich producent. Weźmy pod uwagę doświadczenie producenta oraz jego specjalizację, która najczęściej przekłada się bezpośrednio na jakość projektów oraz atrakcyjność użytkową i wizualną ubrań (specjalizacja pozwala się skupić na dążeniu do perfekcji w wybranej dziedzinie!). Producent odzieży niemowlęcej i dziecięcej, który specjalizuje się w tym sektorze branży odzieżowej, będzie miał na ogół do zaoferowania lepsze jakościowo i ciekawsze ubranka, niż producent, który w swojej ofercie ma również odzież damską i męską.

Tam, gdzie to tylko możliwe, warto wspierać polskich przedsiębiorców! Polscy producenci odzieży dla niemowląt oraz małych dzieci to profesjonaliści, których prace coraz częściej docenione są również poza granicami.

Zobacz:  Kiedy należy zacząć kompletować wyprawkę dla dziecka?

Ewa Collection – polski producent odzieży niemowlęcej

Przykładem takiego przedsiębiorcy jest Ewa Klepacz, twórczyni dziecięcej marki Ewa Collection, oferującej najwyższej jakości odzież dla niemowląt i dzieci w wieku od 0 do 24 miesięcy. Projektowaniem i szyciem ubrań dla najmłodszych firma zajmuje się od 1998 roku. Celem marki zawsze było tworzenie bezpiecznych i wygodnych ubranek, gwarantujących najwyższy komfort użytkowania, które zachwycają oryginalnymi kolorami i wzorami tkanin. Wszystkie kolekcje Ewa Collection powstają w Polsce, wyłącznie z najwyższej jakości bawełny, bawełny organicznej i bambusa, a opcjonalnie również z innych materiałów (na indywidualne zamówienie). Projekty wykańczane są z wykorzystaniem bezpiecznych, antyalergicznych zatrzasków i haftów oraz delikatnych szwów.

Firma Ewa Collection działa zarówno w obszarze B2C, jak i B2B. Jej produkty można znaleźć w najlepszych sklepach dziecięcych w Polsce i w Europie oraz kupić bezpośrednio, w sklepie z ubraniami dla dzieci Ewa Collection.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments