Jak zdrowo żywić roczne dziecko?

Kiedy maluszek kończy pierwszy rok życia, przestaje być niemowlęciem i staje się dzieckiem. Rodzice chcą dla swoich pociech jak najlepiej, także w kwestii żywienia, jednak nie wszyscy wiedzą jak zdrowo żywić roczne dziecko.

Kiedy maluszek kończy pierwszy rok życia, przestaje być niemowlęciem i staje się dzieckiem. Rodzice chcą dla swoich pociech jak najlepiej, także w kwestii żywienia, jednak nie wszyscy wiedzą jak zdrowo żywić roczne dziecko. Nawyki żywieniowe nabyte w dzieciństwie mają ogromny wpływ na rozwój i zdrowie maluszka w przyszłości. Wielu rodziców zadaje sobie pytania takie jak: czy należy odstawić już mleko? Czy dziecko może jeść to samo co dorośli? Co i w jakich ilościach podawać? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w tym artykule.

Co z tym mlekiem?

Przez pierwsze 4 bądź 6 miesięcy życia mleko matki lub mleko modyfikowane stanowi jedyny pokarm niemowlęcia – jedzenie dla rocznego dziecka. Wraz z początkiem rozszerzania diety, niemowlę coraz rzadziej powinno pić mleko, a coraz częściej spożywać inne produkty. Jednak ukończenie pierwszego roku życia wcale nie oznacza końca możliwości karmienia dziecka piersią bądź podawania mleka modyfikowanego. Mleko matki zawiera mikro i makroskładniki, które poprawiają odporność dziecka, a także wspomagają jego rozwój. Należy także pamiętać, że samo karmienie piersią ma na dziecko uspokajający wpływ i pozwala rozwijać więź z matką. Jeśli rodzice chcą podawać mleko modyfikowane, można na jego bazie przygotować kaszkę lub płatki na śniadanie.

Czy dziecko może jeść to samo co rodzice?

Niezupełnie, chociaż roczne dziecko może jeść już te same produkty co dorośli, to jednak trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, układ pokarmowy dziecka jest wciąż delikatny i wrażliwy, przez co nie poradzi sobie z zanieczyszczeniami i chemicznymi dodatkami, które powszechnie występują w żywności. Jest to jeden z powodów, dla którego rodzice często decydują się na podawanie gotowych już posiłków, które zostały stworzone specjalnie dla potrzeb niemowląt i małych dzieci. Takie dania gotowe przygotowywane są z najwyższej jakości składników, bez sztucznych konserwantów i zbędnych dodatków. Nie zawierają również soli, która nie powinna być spożywana przez tak małe dzieci. Jeśli rodzice chcą sami przygotowywać posiłki, powinni także pamiętać o nie dodawaniu ostrych przypraw, które mogą podrażnić nie w pełni wykształcony układ trawienny. Jednocześnie nie można dziecku podać jedzenia bez smaku, ponieważ maluch nie zje czegoś co nie będzie mu smakowało. Kolejną kwestią jest konsystencja posiłków. Rocznemu dziecku nie należy już podawać wszystkich posiłków w formie papkowatej, ponieważ w ten sposób nie rozwija on swoich umiejętności żucia i gryzienia. Taki maluch może spokojnie dostać już, np. marchewkę pokrojoną w słupki, będzie ona świetnie wspomagać rozwój mięśni szczęki.

Zobacz:  Dieta bez glutenu

Co podawać do picia

Należy od początku rozszerzania diety przyzwyczajać niemowlaka do picia wody, a nie jedynie słodkich soków owocowych. Nie bez znaczenia jest też jaką wodę podają rodzice, powinna być ona niskozmineralizowana oraz niskosodowa. Przyzwyczajanie do picia wody zamiast słodkich napojów pomaga zapobiegać otyłości w przyszłości. Oprócz wody można oczywiście podawać dziecku soki owocowe oraz warzywno-owocowe, najlepiej świeżo wyciskane z ekologicznych produktów, jednak ich ilość nie powinna przekraczać 120 ml dziennie.

Talerz żywieniowy czyli jadłospis rocznego dziecka

Opracowany przez ekspertów talerz żywieniowy pokazuje ile i jakich produktów powinno spożywać codziennie roczne dziecko. W jego skład wchodzą:

  • produkty mleczne, jajka oraz mięso – 3 porcje dziennie;
  • produkty zbożowe – 5 porcji dziennie;
  • warzywa – 5 porcji dziennie;
  • owoce – 4 porcje dziennie;
  • tłuszcze – 1-2 porcje dziennie.

Stosowanie się do tych wskazówek ułatwi dziecku prawidłowy rozwój zarówno umysłowy jak i fizyczny. W trakcie przygotowywania posiłków należy pamiętać, aby porcje nie były zbyt duże i aby dziecko było w stanie samodzielnie zjeść całe danie za pomocą sztućców.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments