Jednorazowe pieluszki bambusowe – sprawdź, dlaczego warto po nie sięgnąć

Świadomość konsumencka oraz liczne kampanie proekologiczne wskazują, że niemalże każde decyzje zakupowe mają wpływ na naszą planetę. Dlatego też wiele firm i marek decyduje się na zmiany w produkcji, proponując nam bezpieczniejsze rozwiązania – często w duchu eko.

Wymogi te spełniają pieluszki jednorazowe z bambusa, które cieszą się coraz to większym uznaniem w oczach pediatrów i rodziców, którzy z miłości do dzieci chcą wybierać wyłącznie najlepsze i sprawdzone produkty.

Dlaczego to właśnie ta tkanina cieszy się rekomendacjami lekarzy i kosmetologów? Czym różnią się pieluszki z bambusa od jednorazowych pieluszek wykorzystujących np. materiały syntetyczne?

Tajemnice bambusowej tkaniny

Włókna bambusowe pozyskiwane są tzw. metodą wiskozową, uzyskiwaną dzięki odpowiedniej obróbce chemicznej. W ten sposób stworzony splot znajdziemy w wielu wyrobach – m.in. w kocach, ręcznikach i pieluszkach dla dzieci.

Popularność tkanin bambusowych determinowana jest przez jej wyjątkowe właściwości. Materiał wykonany z tej rośliny jest lejący, miękki, swoją formułą i gęstością przypomina nieco jedwab. Dzięki tzw. mikroporom bambus wyróżnia się także wysoką chłonnością – nawet kilkukrotnie większą niż w przypadku popularnej bawełny.

Dodatkowo bambus, podobnie jak np. len, posiada właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, dzięki czemu minimalizowane jest ryzyko namnażania drobnoustrojów, które nie tylko negatywnie wpływają na samopoczucie, ale także uszkadzają barierę ochronną skóry.

Bambus jako jedna z nielicznych tkanin na rynku tekstylnym, posiada również właściwości termoregulacyjne, dzięki czemu skóra „nie zaparza się”, np. na skutek niewłaściwej cyrkulacji powietrza. W ten sposób zimą skóra zachowuje swoją naturalną temperaturę, a latem – chłodzi się i swobodnie oddycha. Z tego też względu to właśnie pieluszki bambusowe rekomenduje się alergikom i małym dzieciom, które ze względu na niewykształconą w pełni funkcję ochronną skóry, narażone są na podrażnienia, wysypki czy zmiany dermatologiczne.

Zobacz:  Cała prawda o pampersach

Wszystkie powyższe właściwości uzupełnia zdolność do pochłaniania promieni UV oraz właściwości antystatyczne, które powodują, że włókna nie przyciągają kurzu i roztoczy, stanowiąc tym samym za bezpieczną alternatywę dla astmatyków.

dobre pieluszki dla dzieci

Bambusowe pieluszki dla dzieci

Wszystkie powyższe właściwości dotyczą również bambusowych pieluszek, które cieszą się coraz to większą popularnością na rynku. Rosnąca świadomość konsumencka i ekologiczna jest głównym prowodyrem do częstszego wykorzystywania tych naturalnych i bezpieczniejszych alternatyw. Dlatego też rodzice coraz chętniej odchodzą od klasycznych pieluszek, które nierzadko uzupełnione są tkaninami syntetycznymi i sztucznymi.

Te – nie dość, że nie wspierają zasobów planety – to bywają szkodliwe dla dziecięcej i wymagającej skóry. Nasz maluch bowiem nie posiada w pełni rozwiniętych włókien elastyny, a młody naskórek nie rozwinął jeszcze w pełni swoich docelowych funkcji. Dlatego też dużo bezpieczniej jest wybierać pieluszki wykonane z włókien naturalnych.

Modele dostępne w sklepie Kolorky.pl to eko pieluszki na noc oraz na dzień.

Wśród największych zalet bambusowych pieluszek wymienia się:

  • Delikatność – niezwykle cenna właściwość w przypadku wymagającej i wrażliwej skóry maluszka. Miękkie w dotyku włókna nie podrażniają skóry, co wspiera codzienną, naturalną pielęgnację.
  • Wysoką absorpcję – bambus niemalże o 60% lepiej wchłania wodę niż popularna bawełna.
  • Ekologiczność – uprawiając bambus nie stosuje się pestycydów. Ponadto najczęściej wykorzystuje się naturalne substancje antygrzybiczne, dzięki którym roślina nie jest atakowana przez szkodniki i patogeny. Dodatkowo tkanina jest biodegradowalna i ulega naturalnemu rozkładowi.
  • Termoregulacyjność – tkanina bambusowa zimą utrzymuje o 2-3 stopnie wyższą temperaturę niż otoczenie a latem – niższą.
  • Antybakteryjność – 70% mikroorganizmów jest w naturalny sposób eliminowanych z powierzchni tkaniny, co z kolei pozwala usuwać m.in. nieprzyjemny, intensywny zapach.
  • Antyalergiczność – tkanina, ze względu na bezpieczne pozyskiwanie i właściwości antystatyczne, jest bezpieczna dla delikatnej i wymagającej skóry maluszka. Polecana jest zwłaszcza pociechom z tendencją do alergii i wysypek skórnych.
Zobacz:  Otulanie niemowlaka to dobry sposób na przespane noce

polecane pieluszki dla dzieci Bibliografia

[1] Liu, D., Song, J., Anderson, D. P., Chang, P. R., & Hua, Y. (2012). Bamboo fiber and its reinforced composites: structure and properties. Cellulose19(5), 1449-1480.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments