1. Strona główna
  2. »
  3. CIĄŻA
  4. »
  5. Zdrowie w ciąży
  6. »
  7. Jaką antykoncepcję stosować po porodzie?

Jaką antykoncepcję stosować po porodzie?

W ciąży nie myślimy o antykoncepcji i pod tym względem – jest to czas beztroskiego seksu. Jednakże czas biegnie szybko, i już kilka tygodni po porodzie stajemy przed ponownym dylematem wyboru najlepszej metody antykoncepcji.

Kiedy laktacja blokuje płodność?
Karmienie piersią zapewnia tzw. niepłodność laktacyjną, jednakże, aby rzeczywiście taka ochrona zaistniała, musi być spełniony szereg warunków.  „U kobiet karmiących piersią, wydzielana jest obficie prolaktyna – hormon hamujący owulację i tym samym uniemożliwiający zajście w kolejną ciążę” – wyjaśnia Aleksandra Demiańczyk, biolog, ekspertka ds. kobiecej płodności dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp. „To naturalne działanie biologii, która daje kobiecie czas, aby jej organizm doszedł do siebie po trudach ciąży i porodu”.

Długość takiej naturalnej blokady u każdej kobiety może być nieco inna, poza tym kobieta nie jest w stanie przewidzieć momentu, w którym pralaktyna przestanie blokować owulację. Dlatego też zdarzają się ciąże jedna po drugiej – organizm zaczyna wracać do płodności nawet w trakcie karmienia piersią. Na pierwszą miesiączkę od porodu kobiety czekają od kilku, czy kilkunastu tygodni, nawet do roku, bądź dłużej. Niemniej zanim wystąpi pierwsza miesiączka po porodzie, może dojść do owulacji – zatem seks bez zabezpieczenia w tym czasie może skutkować właśnie kolejną ciążą.

Powrót płodności
„Mając wprawę w samoobserwacji można zauważyć symptomy zbliżającego się okresu płodnego, jednakże przy stałej opiece nad dzieckiem, przemęczeniu  równie łatwo owe symptomy przegapić. Często także po porodzie cykl często ulega zmianie. „Wiele kobiet wychwytuje pierwsze symptomy płodności takie jak np. bardziej obfity śluz.”, zaznacza Aleksandra Demiańczyk, „Nie da się jednak ukryć, że pierwsze miesiące po porodzie są okresem trudnym i wymagającym dla kobiety. Oto musi dbać przede wszystkim o maleństwo, być skupiona na jego potrzebach, do tego często kobieta w tym czasie nie wysypia się dostatecznie, jej dieta także jest inna. Organizm może zachowywać się inaczej, na przykład śluz może być słabo widoczny. Na pewno w samoobserwacji pomagają komputery cyklu Lady-Comp czy Pearly – codzienny pomiar temperatury zajmuje niecałą minutę, a pozwala kobiecie śledzić zmiany zachodzące w jej cyklu w niezwykle wiarygodny sposób: będzie wiedziała kiedy nastąpiła już owulacja i stosunek bez zabezpieczenia i bez ryzyka ciąży jest możliwy.”

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments