1. Strona główna
  2. »
  3. PIĘKNA MAMA
  4. »
  5. SPA & Wellness
  6. »
  7. 5 rzeczy jakie powinnaś wiedzieć o progesteronie

5 rzeczy jakie powinnaś wiedzieć o progesteronie

Progesteron to hormon, bez którego zajście w ciążę jest niemożliwe. To właśnie on jest dominującym hormonem w drugiej połowie kobiecego cyklu. Oto 5 rzeczy jakie powinnaś wiedzieć na jego temat.

1. Co to jest progesteron?
Progesteron jest hormonem ciałka żółtego, który odgrywa najważniejszą rolę w drugiej połowie cyklu. Dzięki niemu błona śluzowa macicy jest przekształcana w taki sposób, aby mogła się w niej zagnieździć komórka jajowa. Progesteron także hamuje skurcze macicy.

2. Za co jest odpowiedzialny?
„Progesteron jest odpowiedzialny za utrzymanie się ciąży do momentu wytworzenia się łożyska”, mówi Aleksandra Demiańczyk, biolog, eskpertka do spraw płodności dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp. „Dlatego właśnie niedobór progesteronu uniemożliwia zajście w ciążę”. Gdy dochodzi do zapłodnienia, progesteron utrzymuje ciążę przez około trzy miesiące, po czym rolę tą przejmuje łożysko. 

3. Jak zmienia poziom progesteronu w cyklu?
Do owulacji stężenie progesteronu jest bardzo niskie, gdyż w tym czasie królują estrogeny przygotowując błonę śluzową macicy i komórkę jajową. Stężenie progesteronu zaczyna lekko rosnąć już przed owulacją, a swój szczyt osiąga mniej więcej tydzień po owulacji. W tym czasie niektóre Panie mogą być szczególnie drażliwe. Dzięki intensywnemu wydzielaniu się tego hormonu możliwe jest wstrzymanie dojrzewania kolejnych pęcherzyków Graffa. Hormon ten jest związany z regulacją temperatury ciała w organizmie, dzięki czemu mierząc temperaturę codziennie rano wiemy, kiedy owulacja już miała miejsce i możliwy jest stosunek bez zabezpieczenia.
Przy założeniu, że nie doszło do poczęcia, tuż przed miesiączką poziom progesteronu spada.

4. Czym się objawia niedobór progesteronu?
„Jeżeli kobieta stosuje samoobserwację, bądź używa komputerów cyklu Lady-Comp, to z pewnością zauważy skróconą fazę lutealną, bądź nieprawidłowy wzrost temperatury”, mówi ekspertka. „To są takie oczywiste symptomy, których niestety nie sposób rozpoznać przy stosowaniu innej antykoncepcji. Zdarza się, że niedobór progesteronu jest związany z występowaniem plamień, wtedy to kierując się do odpowiedniego lekarza, możemy uzyskać właściwą diagnozę”.

5. W jaki sposób można zbadać poziom progesteronu?
Progesteron ma niestabilny poziom w ciągu doby – jest wydzielany w sposób pulsacyjny, jego stężenie we krwi zmienia się w ciągu dnia, dlatego jedno badanie nie jest w stanie dać miarodajnych wyników. „Badanie tego hormonu z krwi tylko raz może dać fałszywy wynik. Zalecane jest, aby badania były wykonane w ciągu trzech dni pod rząd, aby mieć prawidłowy obraz poziomu tego hormonu u danej kobiety.”, twierdzi Aleksandra Demiańczyk. Dobrze jest także sprawdzić poziom hormonu w dwóch kolejnych cyklach.

Beata Mąkolska konsultacja merytoryczna: Aleksandra Demiańczyk, biolog

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments