Kinesiotaping, czyli bezpieczne zwalczanie obrzęków w ciąży

25 lat temu w Japonii dzięki Dr Kenzo Kase powstał Kinesiotaping. Jest to efektywna terapia problemów stawowych i reumatyzmu.

Technika kinesiotapingu oparta jest na użyciu elastycznych plastrów nie ograniczających ruchów w przeciwieństwie do tradycyjnego tapingu sportowego. Metoda ta oddziaływuje na mięśnie, powięzie, stawy, układ limfatyczny i nerwowy.

Działanie kinesiotapingu:

 • zmniejszenie bólu i nienaturalnego odczucia skóry i mięśni,
 • usuwa zastoje i obrzęki limfatyczne,
 • wspomaga pracę mięśni,
 • koryguje niewłaściwą pozycje stawu.

Wpływ na funkcje mięśni:

 • redukcja zmęczenia mięśni,
 • poprawa funkcji mięśni nadmiernie rozciągniętych,
 • zmniejszenie wzmożonego napięcia mięśniowego,
 • zwiększenie zakresu ruchu,
 • usunięcie bólu.

Wpływ na funkcje układu limfatycznego:

 • usprawnienie krążenia krwi i chłonki,
 • zmniejszenie zastojów tkankowych,
 • zmniejszenie stanów zapalnych,
 • otwarcie drenażu limfatycznego pod skórą,
 • zmniejszenia nienaturalnego czucia skóry i mięśni.

Wpływ na funkcje stawów:

 • zmniejsza niewłaściwe ustawienie spowodowane dysbalansem mięśniowym,
 • zwiększa zakres ruchu,
 • zmniejsza odczucia bólowe,
 • normalizuje napięcie mięśniowe i powięziowe.

Dzięki zastosowaniu aplikacji plastów do kinesiotapingu możemy w bardzo prosty sposób zmniejszyć powstające w ciąży dokuczliwe brzęki rąk i nóg. Przyklejenie plastra w widoczny i odczuwalny sposób już w przeciągu kilku minut zmniejsza obrzęk i odczuwany dyskomfort z nim związany. Obklejane kobiety szybko zwracają uwagę, że nagle mogą wykonać ruch np. w nadgarstku lub w stawie skokowym, który już od dłuższego czasu był niemożliwy z powodu obrzęku. Pomiary obwodów poszczególnych części ciała np. podudzi przed i po zaplastrowaniu wykazują zmniejszenie się obwodu w przeciągu zaledwie 1-2 godzin o 1-1,5cm.

Jednak obrzęki to nie wszystko!

Plastry można również stosować u kobiet na brzuszku przy słabych powłokach brzusznych i problemach z „utrzymaniem” brzucha w celu wzmocnienia mięśni brzucha, przy bólach kręgosłupa, jako wspomaganie przy zaparciach itp.

Po ciąży zmieniając technikę i kierunek naklejania plastra możemy przyspieszyć aktywizacje mięśni brzucha, poprawić perystaltykę oraz usprawnić laktację.

Zobacz:  Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Noworodki  mające przepukliny pępkowe, wady i miękkie deformacje stópek też mogą bezpiecznie korzystać z dobrodziejstwa kinesiotapingu.

Plaster przykleja się na suchą, odtłuszczoną skórę. Skuteczność plastra utrzymuje się przez 4-5dni. Po zaaplikowaniu plastra na skórę można wykonywać wszystkie czynności, gdyż nie krępuje ruchów oraz nie powoduje dyskomfortu ponieważ nie jest odczuwalny w trakcie noszenia. Z plastrami można się normalnie myć, gdyż jest on wodoodporny.

Plastry produkowane są w 4 kolorach: beżowym (prawie niewidoczny na skórze), różowym, niebieskim i czarnym.

Reha BABY

 

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
11 lat temu

Witam. W Kudowie-Zdróju jest Gabinet Rehabilitacji. który zajmuję się tą terapią na moje straszne bóle krzyża pomogło, więc korzystajcie z tej terapii a nie się męczycie 🙂

Gość
Gość
13 lat temu

Plastry może naklejać tylko i wyłącznie tarapeuta, który posiada certyfikat tej metody.

Gość
Gość
14 lat temu

Z tego co wiem plastry można zamówić tylko przez internet.

Gość
Gość
14 lat temu

pytanko)) a gdzie mozna kupuc te plastry??

Iwona
Iwona
15 lat temu

Działa
Moja siostra w ciąży stosowała takie plastry i była zadowolona bo obrzęki schodziły. Po ciąży obklajała sobie brzuch. Fajna sprawa.

Dagmara
Dagmara
15 lat temu

Plaster
Ostatnio fizjoterapeutka obkleiła mnie tym czymś. Najpierw nie wierzyłam, że to coś da, bo ślad po moich kostkach zaginął z miesiąc temu, ale ładnie zaczęły się ponownie pokazywać, więc jestem zadowolona.

Zosia
Zosia
16 lat temu

Plastromania
Ja też je stosuję. Teraz już nauczyliśmy się z mężem i sami obklejamy moje nogi w domu. Co za ulga po naklejeniu ich!!! :zzz

Aleksandra
Aleksandra
16 lat temu

Plasterki
Na mnie też to stosowano w ciąży i było dużo lepiej niż bez nich. Po porodzie obklejano mi brzuch by szybciej doszedł do formy. Fajna sprawa mimo iż kawałek ciała jest obklejony. 🙂

BASIA
BASIA
16 lat temu

Plastry to jest to
Sama korzystam z „dobrodziejstwa” plastrów – moje nabrzmiałe nogi po paru godzinach znacznie zmniejszają swój obwód i znacznie lepiej mi sie chodzi.