Kobieta za kółkiem

Kobieta za kierownicą jest obiektem drwin i żartów, przede wszystkim mężczyzn. Powstało wiele stereotypów mających na celu potwierdzić, że kobiety są kiepskimi kierowcami stwarzającymi zagrożenie na drogach.

Ponieważ płeć piękna stanowi coraz większą grupę wśród kierowców przyjrzyjmy się suchym faktom i zobaczmy, czy mit mówiący, że kobiety są gorszymi kierowcami od mężczyzn jest prawdziwy.

Brak podzielności uwagi, malowanie się w czasie postoju na światłach, nieradzenie sobie z parkowaniem, słaba ocena odległości. To tylko kilka zarzutów kierowanych w stronę kobiet. Rzeczywiście, łatwo można znaleźć na You Tube filmik pokazujący kobietę próbująca hondą civic , w miejscu, w którym niejeden mężczyzna zaparkowałby ciężarówką. Czy jest to jednak wystarczający dowód, aby stwierdzić, że kobiety nie radzą sobie za kółkiem?

Subiektywne odczucia często zawodzą, szczególnie, gdy są podpierane silnymi stereotypami. Spójrzmy na policyjne dane z wypadków i kolizji. Według statystyk mężczyźni popełniają wielokrotnie więcej przewinień niż kobiety. Należy jednak zauważyć, że kobiet na drodze jest mniej oraz pokonują zazwyczaj mniejszą ilość kilometrów niż mężczyźni. Po uwzględnieniu tych danych, okazuje się, że w dalszym ciągu to mężczyźni są głównymi sprawcami kolizji oraz wypadków.

Jeżeli kobiety są tak kiepskimi kierowcami, to dlaczego są mniejszym zagrożeniem na drodze? Kobiety częściej dostosowują się do przepisów drogowych, jeżdżą wolniej, przed zmianą pasa wolą dwa razy spojrzeć w lusterko i upewnią się, że mogą wykonać manewr. Mężczyźni jeżdżą dużo agresywniej, mają większe zaufanie do własnych umiejętności oraz częściej odreagowują stres za kierownicą. Mężczyzn denerwuje spokojna i bezpieczna jazda kobiet. Być może właśnie stąd bierze się stereotyp „baby za kółkiem”? Kobiety nie jeżdżą gorzej. Jeżdżą po prostu bezpieczniej.

 

Zobacz:  Rodzinny przeszczep macicy
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments