Co to jest konflikt serologiczny? Kiedy nam grozi i jak mu zapobiec?

Co to jest konflikt serologiczny? Konflikt serologiczny związany jest z grupą krwi rodziców – może zajść, kiedy kobieta ma grupę krwi z czynnikiem Rh(-), a ojciec dziecka ma grupę krwi z czynnikiem Rh (+). Kiedy dziecko odziedziczy czynnik ojca, organizm matki może potraktować ciążę jako zagrożenie – intruza. Krwinki dziecka będą odbierane jako „obce” i organizm może zacząć wytwarzać przeciwciała niszczące krwinki dziecka.
Takie działanie układu odpornościowego może doprowadzić do choroby hemolitycznej, tj. anemii, która może zagrozić życiu dziecka.

Specjaliści wskazują na fakt, że przy pierwszej ciąży bardzo rzadko dochodzi do konfliktu serologicznego. Zagrożone są kolejne ciąże, dlatego w przypadku wyrycia u dziecka Rh ojca, kobiecie po porodzie podaje się immunoglobinę, która sprawia, że organizm kobiety w czasie kolejnej ciąży nie zacznie produkować przeciwciał mogących zagrozić życiu dziecka.

Zobacz:  Praktyczna strona ciąży
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments