Książeczka dla dzieci, która pomaga oswoić pobyt w szpitalu

swinska grypa

Lekarze jako czarodzieje, pielęgniarki – rusałki i karoca pędziwiatra, czyli karetka pogotowia to niektórzy bohaterowie książeczki „Wyprawa po skarb zdrowia”, która ma pomóc dzieciom-pacjentom w trudnej szpitalnej rzeczywistości.

fotokarty

Książeczkę wydało właśnie Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka (GCZD) w Katowicach – szpital, do którego dziennie trafia ok. 50–60 pacjentów, od noworodków po 18-latki. To placówka o najwyższym stopniu referencyjności, lecząca m.in. najcięższe przypadki, a niektórzy pacjenci spędzają w niej wiele miesięcy.

Pomysłodawczynią i autorką tekstu jest psycholog kliniczny dr Justyna Dubiel, jednocześnie rzecznik praw pacjenta w GCZD oraz koordynator pracowni psychologicznej w tym szpitalu. Jak mówi, pomysł wykiełkował z 20-letniej praktyki, doświadczeń zarówno zawodowych, jak i prywatnych – jako mamy. „Pobyt w szpitalu i dla małych, i dla dużych jest sytuacją trudną, stresującą. Niektóre dzieci odbierają go jako karę. Ta książeczka ma pomóc w zminimalizowaniu poczucia osamotnienia czy zagrożenia” – powiedziała.

Wydawnictwo przekazuje więc w przystępny dla dziecka sposób podstawowe informacje o procesie leczenia w szpitalu. „Znalazłeś się na bohaterskim szlaku wyprawy po najwspanialszy skarb, jakim jest zdrowie” – czytamy we wstępie.

Mały pacjent jest przedstawiony jako wielki podróżnik, a podróżnicy – jak świat światem – w drodze do największych skarbów muszą „pokonywać trudności i przezwyciężać swoje obawy”.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments