Kwas foliowy to witamina B9 rozpuszczalna w wodzie. Występuje w naturze w postaci folianów. Nasz organizm nie potrafi go wytwarzać, więc musi być on dostarczony w diecie lub poprzez przyjmowanie suplementów.
Kwas ten bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych – materiału genetycznego komórek i dlatego jest niezbędny w procesie wzrostu i rozmnażania. Jego obecność jest konieczna do powstawania w szpiku czerwonych krwinek, rozwoju i prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Usprawnia on także pracę układu pokarmowego.
Najwięcej tej witaminy znajduje się w warzywach o zielonych liściach (np. szpinaku, sałacie), wątróbce, drożdżach, orzechach ziemnych, żółtkach jaj i bananach.
Kwas foliowy jest niezwykle „wrażliwą” witaminą. Produkty tracą go podczas obróbki termicznej (gotowania, smażenia), a nawet pod wpływem światła słonecznego (50-70%). Niektóre produkty, bogate w kwas foliowy, nie są polecane w zdrowej diecie, bo są zbyt kaloryczne i bogate w nasycone kwasy tłuszczowe (żółtko, sery, wątroba). Dlatego powinniśmy sięgać po syntetyczne preparaty kwasu foliowego, które są przyswajalne w 100%.
Prawidłowy poziom kwasu foliowego w organizmie jest ważny zwłaszcza dla przyszłych matek i ich nienarodzonych dzieci. Pomaga zapobiegać niedokrwistości (anemii) ciężarnych. Ginekolodzy zalecają zażywanie kwasu foliowego swoim pacjentkom planującym ciążę przede wszystkim z uwagi na jego znaczenie w profilaktyce wad cewy nerwowej u płodu (m.in.: bezmózgowia, rozszczepu kręgosłupa, przepuklin oponowo-rdzeniowych).
Kwas foliowy bierze także udział w powstawaniu „hormonów szczęścia” – serotoniny i adrenaliny. Pierwsza – uspakaja, relaksuje, pomaga spokojnie zasnąć, wprawia w dobry nastrój, druga – napędza do działania, aktywizuje organizm. Pomaga zachować równowagę psychiczną i zapobiegać depresji.
Każda kobieta, która planuje ciążę powinna przyjmować profilaktyczną dawkę kwasu foliowego tj. 0,4 mg/dziennie. Jeśli nawet nie planujesz ciąży, a współżyjesz, także powinnaś go przyjmować. Jeśli jesteś w ciąży dawkę uzgodnij ze swoim ginekologiem.
W rodzinach, w których urodziły się już dzieci z wadami cewy nerwowej – zaleca się zwiększenie dawki do 4 mg/dziennie. Większa dawka kwasu foliowego potrzebna jest także przyszłej mamie przyjmującej leki przeciwpadaczkowe lub chorej na cukrzycę.
O kwasie foliowym zwykło się mówić w kontekście planowania ciąży. To błąd, bo ta wyjątkowa witamina, pomaga zapobiegać m.in.: niedokrwistości, miażdżycy, zawałowi serca, innym chorobom układu krążenia oraz niektórym nowotworom.Bezpieczna dawka 0,4 mg dziennie jest zalecana także mężczyznom! Na niedobór kwasu foliowego są także narażone osoby palące papierosy, stosujące doustną antykoncepcję hormonalną oraz często opalające się (także w solarium).
Poza wymienionymi wyżej zaburzeniami rozwoju płodowego, u dorosłych i dzieci głównym objawem niedoboru kwasu foliowego jest anemia, która objawia się uczuciem przemęczenia i kłopotami z koncentracją. Brak kwasu foliowego może także spowodować zaburzenia psychofizyczne, zaburzenia w obrębie układu.
Ja w ciąży nabawiłam się anemii, więc lekarz polecił mi aby nie brać garści leków, Biofer folik żelazo z kwasem foliowym i vit.C. Polecam bo skuteczne i szybko się wchłania.