Na kolkę cierpi co piąte dziecko. Niestety nikt do końca nie wie co ją powoduje. Są jednak sposoby, które pomagają w wielu przypadkach.

fotokarty

Ruch

Kołysanie, wożenie w wózku lub samochodzie, bujanie w bujaczku (albo nawet foteliku samochodowym), tańczenie, „pedałowanie” nóżkami dziecka.

Leki

W aptece znajdziesz dostępne bez recepty specyfiki przeciwko kolce – krople, herbatki, leki homeopatyczne. Najpopularniejszym specyfikiem są leki oparte na simetikonie – Espumisan, Esputicon, Infacol, Bobotic. Możesz również porozmawiać z lekarzem, być może przepisze Debridat lub inne leki działające przeciwwzdęciowo, rozkurczająco, a może również uspokajająco.

Carriwell

Pamiętaj jednak, aby nigdy nie podawać niemowlęciu żadnych leków, jeśli nie są przeznaczone dla tej grupy wiekowej.

Herbatki

Sparz herbatkę z kopru, kminku, anyżu lub kolendry, zalewając łyżkę ziół szklanką wrzątku. Napar należy parzyć przez mniej więcej piętnaście minut. Wypij herbatkę sama, jeśli karmisz piersią, albo daj łyżeczkę dziecku. Możesz również zastosować herbatkę z rumianku lub melisy.

Zmiana diety

Postaraj się wyeliminować ze swojej diety produkty mleczne, jeśli karmisz piersią, lub zmień mieszankę na mleko sojowe albo dehydrolizat białkowy, jeśli karmisz butelką. Nie można z całą pewnością stwierdzić, że kolka jelitowa u niemowląt wiąże się ze spożywaniem mleka krowiego, ale w przypadku niektórych znanych mi dzieci to poskutkowało.

A jeśli to nie podziała…

Mimo doniesień, że wszystkie te strategie były skuteczne w przypadku niektórych niemowląt, przynajmniej przez jakiś czas, prawdopodobne jest, że jeśli Twoje dziecko cierpi na prawdziwą kolkę jelitową, nic nie pomoże mu na dłużej i będziesz musiała po prostu przeczekać ten okres.

Chodzi o to, żeby ciągle próbować. (Włącz do pomocy Twojego partnera, krewnych i przyjaciółki). Trzymaj dziecko na rękach, kołysz je, tańcz z nim albo po prostu usiądź i je delikatnie poklepuj lub masuj po brzuszku – rób wszystko, co wydaje się mu pomagać, nawet jeśli uspokoi się tylko trochę. Może Ci się wydawać, że to bez sensu, ale przynajmniej będziesz wiedziała, że próbowałaś, a może i Twoje dziecko będzie o tym wiedziało.

Może Cię zdziwić to, jakie metody zadziałają. W przypadku Eli wybawcą okazał się dźwięk włączonej suszarki do włosów. Przy moim pierwszym dziecku było to tańczenie do muzyki z pierwszego albumu Simona i Garfunkela, Wednesday Morning 3 A. M. (chyba nazwa pasowała). Myślałam, że już po sprawie, ale moje drugie dziecko nienawidziło tej muzyki. Nie udało mi się uspokoić córeczki przez pięć kolejnych wieczorów, a potem zabrałam ją razem z jej starszym bratem na koncert do parku. Zanim jeszcze muzyka zaczęła grać, mała przestała marudzić i zaczęła z fascynacją wpatrywać się w otaczające ją twarze. Tego lata bardzo dużo wychodziliśmy wieczorami.

Czwarty miesiąc i dalej

Dobra wiadomość jest taka, że rodzice dzieci cierpiących na kolkę mogą się spodziewać końca męczarni na początku czwartego miesiąca (Chińczycy uważają, że sto dni płaczu mieści się w normie).

Zła wiadomość jest taka, że starsze niemowlęta mogą znaleźć nowe powody do płaczu.

źródło: Tekla S. Nee “Pierwszy rok w życiu dziecka. Poradnik bez kantów” wydawnictwo Septem

Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl