Karmienie piersią po cesarskim cięciu

Czy kobieta po cesarce może karmić piersią? Oczywiście, że tak! Mleko mamy to najlepszy, najbardziej komfortowy i najbardziej ekonomiczny sposób żywienia niemowląt do szóstego miesiąca życia.

I nawet wtedy, gdy nie rodziłaś siłami natury, nic nie stoi na przeszkodzie, by karmić naturalnie. 

Gdzie leży problem
Kobietom po cesarskim cięciu może być trudniej rozpocząć karmienie. Tuż po porodzie, gdy dziecko ma najsilniejszy odruch ssania, maluszek zostaje odseparowany od mamy. Ta rozłąka może (ale nie musi) wpłynąć niekorzystnie i może sprawić, że pierwsze próby karmienia piersią mogą (ale nie muszą) skończyć się niepowodzeniem. Jednak nawet wtedy, gdy początki nie są najłatwiejsze, można sobie ze wszystkim doskonale poradzić, korzystając np. z pomocy doradcy laktacyjnego.

Rozbudzić laktację
U kobiet po cesarce proces pobudzania laktacji trwa dłużej. Co może zrobić świeżo upieczona mama, jeśli chce karmić swoją pociechę piersią? Przede wszystkim warto jak najczęściej przystawiać malucha do piersi. A jeśli to nie wystarcza, wówczas warto wspomóc się laktatorem. Tylko w ten sposób mama sprawi, że ilość pokarmu w piersiach będzie wystarczająca i w pełni zaspokoi potrzeby żywieniowe bobasa.

Kiedy jest czas na pierwsze karmienie
Jeśli urodziłaś dziecko przez cesarskie cięcie i zdecydowałaś się karmić piersią, dobrze byłoby, gdyby pierwsze karmienie odbyło się w ciągu pierwszych kilku godzin po narodzinach. Podawanie butelki może spowodować, że później będzie Wam trudniej (noworodek szybko przyzwyczai się do butelki, a brak pobudzania laktacji nie wpłynie korzystnie na ilość pokarmu u mamy). Oczywiście pierwsze karmienie musi odbyć się przy pomocy położnych (które pomogą Ci przytrzymać maluszka).

Zobacz:  Efektywne karmienie piersią
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments