Matki mogą być dobrymi pracownikami

Jednym z priorytetowych celów Unii Europejskiej jest wyrównywanie szans kobiet na rynku pracy. Dotyczy to zarówno dostępu do zatrudnienia, jak i awansów, szkoleń, a także równych płac.

Niestety – kobiety nadal mniej zarabiają i rzadziej obejmują kierownicze stanowiska. Polska ma też jeden z najniższych w Unii Europejskiej wskaźników zatrudnienia kobiet.

Pozycję kobiety w polskim społeczeństwie charakteryzuje się przez pryzmat jej roli społecznej – żony i matki. Pomimo obowiązujących uregulowań i polityki społecznej, które walczą z dyskryminacją kobiet na rynku pracy, kobiety mają gorszą pozycję zawodową niż mężczyźni: mniej zarabiają, rzadziej obejmują kierownicze stanowiska.

Przedsiębiorcy obawiają się, że zatrudniając kobietę z dzieckiem nie zyskają wartościowego pracownika, ale dodatkowy kłopot. Szczególnie widoczne jest to w sektorze mikro, małych i średnich firm. W małych przedsiębiorstwach pracownik często wykonuje wiele zadań, które w korporacjach rozłożone są na kilka stanowisk. Dlatego nieobecność jednego pracownika oznacza zaniedbania w kilku obszarach.

Pracodawcom młoda matka kojarzy się ze zwolnieniami lekarskimi, roztargnieniem i małym zaangażowaniem w pracę. Stereotypy dotyczące pracujących matek są tak silne, że macierzyństwo często oznacza koniec kariery. Według badań ekspertów Akademii PARP co szósta kobieta wracająca po urlopie macierzyńskim do pracy zostaje zwolniona lub nakłoniona do odejścia.

A prawda jest zupełnie inna. Młode matki są dobrze zorganizowane, odpowiedzialne i punktualne. Starają się wykonywać zadania terminowo i jak najefektywniej, aby nie musieć pracować po godzinach. Tym samym pracodawca nie martwi się o wypłacanie dodatkowego wynagrodzenia za nadgodziny.

Zobacz:  Zdjęcia wykonane dwa miesiące po porodzie wywołały burzę w Internecie
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments