Pierwsza kąpiel dziecka dla rodziców jest często stresującą sytuacją. Na szczęście z czasem mycie malucha przychodzi im o wiele łatwiej. Zazwyczaj największym zmartwieniem jest to, czy pielęgnacja skóry jest właściwa oraz czy nie popełniają żadnego błędu – dlatego zanim przystąpimy do tej czynności, powinniśmy poznać podstawowe zasady, które uchronią nas przed płaczem pociechy oraz oszczędzą maluszkowi dyskomfortu. Mycie noworodka może być naprawdę proste.
Jak wygląda pierwsza kąpiel dziecka?
Zazwyczaj pierwsze mycie noworodka odbywa się w szpitalu. To właśnie tam położna opiekuje się maleństwem i pomaga rodzicom w pierwszych chwilach życia dziecka. Po powrocie ze szpitala nie zaleca się stosowania codziennych kąpieli. Jest to czas, w którym dziecko nie potrzebuje jeszcze tak rozbudowanej pielęgnacji, która mogłaby mieć negatywny wpływ na wrażliwą skórę. Wystarczy mycie noworodka co 2-3 dni. W ten sposób nie narażamy malucha na niepotrzebny stres i pomagamy mu w przyzwyczajeniu się do tego nietypowego dla niego procesu.
Mycie noworodka – o tym pamiętaj
Podczas mycia noworodka zaleca się stosować tylko te produkty myjące, które posiadają odpowiednie atesty. Ważne, aby były to produkty bezpieczne dla tak delikatnej i wrażliwej skóry. Nie sprawdzą się tutaj płyny i żele, których na co dzień używają dorośli – nierzadko w ich składzie znajdują się silne detergenty, a tych należy tutaj bezwzględnie unikać. Co więc sprawdzi się najlepiej i gdzie szukać takich produktów? Aktualnie dostępne są już płyny z prostymi składami, których głównym zadaniem jest nawilżać, natłuszczać, regenerować i wzmacniać barierę naskórka
W tym przypadku dobrze jest wiedzieć, że wiele kosmetyków idealnych do pielęgnacji skóry dziecka sprawdza się też u starszych użytkowników, a już zwłaszcza tych zmagających się z wrażliwą skórą oraz atopią. Zawarte w składzie substancje aktywne są bardzo delikatne i doskonale zabezpieczają przed utratą wody z naskórka.
Pamiętajmy, że kąpiel niemowlaka powinna odbywać się w pomieszczeniu, w którym występuje optymalna temperatura. Najczęściej mówi się, że jest to około 24°C. W ten sposób unikniemy przeziębienia. Najlepiej jest myć dziecko w niewielkiej wanience, która została stworzona właśnie do tych celów – aktualnie na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnych rozmiarach i kształtach. Łazienkowa wanna będzie dobrym wyborem dopiero w przyszłości, czyli gdy nasza pociecha nieco podrośnie. Do tej pory lepiej, aby dziecko mogło leżeć w wygodnej pozycji oraz aby woda sięgała zaledwie do połowy ciała. Jest to bezpieczne i zalecane. Młodzi rodzice odczuwają już wystarczająco dużo stresu na samym początku opieki nad maluchem.
Warto zachować spokój podczas przeprowadzania kąpieli – inaczej zdenerwowanie rodziców udzieli się także noworodkowi. Sprawi to, że maluch będzie płakał i okazywał swoje niezadowolenie. Dlatego lepiej jest już od początku pokazywać, że tak naprawdę kontakt z wodą jest przyjemny i relaksujący. Pomaga w zasypianiu lub po prostu w wieczornym wyciszeniu.