Na co zwracać uwagę podczas urządzania pokoju dla dziecka?

Projektowanie pokoju dla dziecka to ciekawe wyzwanie, przed którym stają wszyscy rodzice. Pomieszczenie powinno być funkcjonalne, a zarazem przytulne i zachęcające do spędzania w nim czasu. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas urządzania pokoju dla dziecka.

Funkcjonalny pokój dziecięcy

Pokój dziecięcy powinien być ergonomiczny i funkcjonalny, dzięki czemu jego utrzymanie w porządku stanie się łatwiejsze. Ponadto, podczas jego urządzania, należy myśleć przyszłościowo i warto postawić na uniwersalne elementy wyposażenia, które sprawdzą się tylko w danym momencie, ale również za parę lat. Z tego powodu, warto inwestować w meble modułowe, które można modyfikować, dostosowując do wieku i aktualnych potrzeb dziecka. Poza tym, warto stawiać na sprawdzone rozwiązania, na przykład na krzesła obrotowe dla dzieci. Ten element wyposażenia może służyć przez wiele lat, w dodatku jest bezpieczny dla pleców malucha. Dzięki nim odrabianie zadań domowych lub gra na komputerze nie będą się wiązały z siedzeniem dziecka w nieodpowiedniej pozycji. Dobrym pomysłem jest też stawianie na łóżka z dodatkową przestrzenią, na przykład w postaci szuflad. Taka opcja ułatwia schludne przechowywanie zabawek, książek lub odzieży.

Wyznaczanie stref

Urządzając pokój dla dziecka, nie można zapominać o wyznaczeniu stref, na przykład do nauki i zabawy oraz wypoczynku. Takie rozwiązanie pomaga w zaspokajaniu potrzeb malucha, a zarazem sprawia, że pomieszczenie pozostanie bardziej uporządkowane. Wbrew pozorom, dzieci nie mają nic przeciwko takiej rozsądnej organizacji. Przykładowo, chętnie korzystają z biurka, na którym mogą rysować lub odrabiać lekcje, a później przenoszą się do znacznie przytulniejszej strefy zabaw. Ta ostatnia może zostać wykreowana poprzez zakup puszystego dywanu ze wzorem, który będzie odpowiadał zainteresowaniom dziecka. Nie można też zapominać o stworzeniu przyjemnej strefy do relaksu i snu.

Zobacz:  Karmienie ma znaczenie

Oświetlenie i dodatki

Oświetlenie stanowi bardzo ważny aspekt podczas urządzania pokoju dziecięcego. Warto pomyśleć o strefowym rozmieszczeniu światła. W czasie zabawy i nauki sprawdzi się jaśniejsze oświetlenie, które ułatwi wykonywanie tych czynności i będzie miało negatywnego wpływu na wzrok. W strefie do zasypiania sprawdzi się ciemniejsze światło, na przykład z kinkietu na ścianie. Ponadto trzeba też pamiętać o dodatkach, które nadadzą pokojowi jego unikalny charakter. Jest królestwo każdego malucha, dlatego takie dodatki stanowić odzwierciedlenie ich potrzeb. Mogą to być kocyki, obrazki, naklejki, dywaniki i wiele innych rzeczy. Ważne, aby sprawiały, że dziecko będzie chciało spędzać czas w swoim pokoju. Tego typu dodatki mogą występować w różnej stylistyce i kolorach. Wybór jest niemal nieograniczony, dlatego spełnienie potrzeb nawet najbardziej wymagającego dziecka, nie powinno sprawić problemu. Urządzanie pokoju dla swojej pociechy wymaga wykorzystania własnej kreatywności i wyobraźni, ale taki wysiłek gwarantuje bezcenną nagrodę, w postaci zachwyconego ostatecznym rezultatem malucha.

Artykuł sponsorowany

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments