Nastrojowe geny

asia

Nastroje i emocje związane są z substancjami chemicznymi występującymi w mózgu.

fotokarty

Okazuje się, że dzieci mogą dziedziczyć po rodzicach predyspozycje do określonych nastrojów, ponieważ “chemia mózgu” przed zapłodnieniem może wpływać na komórki rozrodcze – sugerują naukowcy w piśmie “Bioscience Hypotheses”.

Substancje chemiczne ludzkiego mózgu, związane z takimi stanami jak depresja czy poczucie szczęścia, mogą oddziaływać na ekspresję genów w komórkach rozrodczych (plemnikach i jajeczkach), a przez to na sposób, w jaki rozwijają się one po zapłodnieniu – taką hipotezę wysunął dr Halabe Bucay, badacz z Hospital Angeles Lomas w Meksyku. Te uwarunkowania z okresu poczęcia, pochodzące ze stanów emocjonalnych rodziców, utrwalają się i dają o sobie znać w dzieciństwie i dorosłym życiu potomka.

Takie substancje chemiczne, jak endorfiny, ale także marihuana czy heroina, znane są z tego, że wywierają znaczący wpływ na plemniki i komórki jajowe, zmieniając w nich wzorzec aktywności genów.

– Wiadomo, że zachowania rodziców i ich geny wpływają na ukształtowanie się charakteru dziecka. W moim artykule sugeruję, że psychologia rodziców może mieć wpływ na charakter dziecka jeszcze przed jego poczęciem – wyjaśnia Bucay.
PAP

źródło:www.kampaniespoleczne.pl

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments