„Moi dwaj synowie skradli kawałek mojego serca i umysłu. Część mnie należy tylko do nich i pozostanie już tak na zawsze. Nie zmienia to jednak faktu, że rodzicielstwo jest dla mnie pełne wyzwań, całkowicie wyczerpujące, najzwyczajniej w świecie frustrujące i często doprowadza mnie do szaleństwa” – tak o swoim macierzyństwie pisze nominowana do nagrody Emmy gwiazda hollywoodzkiego serialu „The Big Bang Theory” („Teoria wielkiego podrywu”), Mayim Bialik, w swojej książce „Nie tylko chusta”, która już 22 października ukaże się w Polsce nakładem wydawnictwa Mamania.
Mayim nie jest typową hollywoodzką gwiazdką. Po ogromnym sukcesie, jaki odniosła już jako nastolatka, grając w sitcomie „Blossom”, nie zatraciła się w popularności, tylko równolegle zadbała o swoje wykształcenie. Doktoryzowała się z neurobiologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, a jej rozprawa doktorska dotyczyła roli oksytocyny i wazopresyny u osób z rzadkimi schorzeniami genetycznymi.
Ma dwoje dzieci. Jej podejście do rodzicielstwa różni się diametralnie od wypielęgnowanych amerykańskich standardów. Wielokrotnie w wywiadach i felietonach opowiadała o osobistym doświadczeniu macierzyństwa oraz o podjętych wyborach rodzicielskich. Obydwu synów urodziła w domu. Często podkreślała istotę karmienia naturalnego oraz budowania bliskiej więzi z dziećmi. W dobie niekwestionowanej popularności karmienia butelką oraz kultu nienaturalnej samodzielności malutkich dzieci, ona swoich synów karmiła piersią – łącznie ponad 6 lat – długo pozwalała im spać ze sobą oraz nie stosowała behawioralnych treningów wychowawczych. Oprócz tego Mayim jest Certyfikowanym Edukatorem Laktacyjnym.
Swoje kompetencje naukowe oraz osobiste doświadczenia połączyła i zebrała w książce „Nie tylko chusta”. Mayim w swobodnym i przystępnym stylu, ale z solidną podstawą naukową, pisze:
- o karmieniu piersią – porusza istotę karmienia naturalnego, którym kieruje dziecko i przedstawia proces karmienia z perspektywy mamy,
- o budowaniu bliskiej relacji z dzieckiem – opowiada o naukowych korzeniach teorii przywiązania na przestrzeni lat oraz o tym, jak funkcjonuje ona w praktyce,
- o tym, czym jest noszenie dzieci, dlaczego warto nosić oraz skąd wiadomo, że dzieci lubią być noszone.
Ale najważniejsze jest to, że Mayim Bialik rozprawia się z mitem Rodzicielstwa Bliskości: „wszystko albo nic”. W swojej podróży przez rodzicielskie dylematy, wzloty i upadki pokazuje, że Rodzicielstwo Bliskości to nie tylko karmienie piersią, nie tylko co-sleeping, „Nie tylko chusta”.