Współżyjesz przynajmniej 3-4 razy w tygodniu od minimum roku? Nie stosujecie żadnych środków antykoncepcyjnych, a mimo to nie możesz zajść w ciążę? To najprawdopodobniej niepłodność.
Ważny problem społeczny
Coraz więcej kobiet pragnących być mamą ma problem z realizacją życiowego marzenia. Aż 1 na 4 pary starające się o potomstwo ma kłopoty z zajściem w ciążę. Z roku na rok liczba kobiet i mężczyzn, którzy chcą być rodzicami i z różnych przyczyn mają z tym problemy, stale się powiększa. WHO już nadało niepłodności status choroby społecznej. Zasadne wydaje się więc pytanie o powody niepłodności u kobiet. Co powoduje kłopoty z zajściem w ciążę i czy da się te przeszkody wyeliminować? Już odpowiadamy!
Przyczyny niepłodności
Przyczyn niepłodności może być wiele. Zazwyczaj problemy z zajściem w ciążę leżące po stronie kobiety to wynik:
- Zaburzenia owulacji ( m.in. nieprawidłowy wzrost lub/i dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych, brak dojrzewania pęcherzyków owulacyjnych (który może mieć związek z przedwczesną menopauzą lub z zaawansowanym zespołem policystycznych jajników) lub nieprawidłowy proces pękania pęcherzyka. Częstą przyczyną zaburzenia owulacji są problemy z wagą – otyłość lub nagłe, często drastyczne, odchudzanie.
- Nieprawidłowej czynności jajowodów ( niedrożność lub zaburzenia jajowodów, które mogą być efektem wcześniej przebytych infekcji, zabiegów chirurgicznych czy ciąż pozamacicznych),
- Wad w budowie narządów rodnych kobiety ( w jamie macicy lub kanale szyjki macicy),
- Endometriozy, czyli schorzenie charakteryzujące się obecnością czynnych struktur błony wyścielającej macicę poza jej jamą. Endometrioza powoduje zrosty i stany zapalne, uniemożliwiając kobiecie zajście w ciążę. Jeśli macie problemy z poczęciem dziecka, koniecznie udajcie się na wizytę u specjalisty. Niepłodność można skutecznie wyleczyć! Jednak jedynym sposobem na wyeliminowanie problemu i na zajście w ciążę jest właściwa diagnoza lekarska.
Jak wygląda wizyta u lekarza?
Wizyta u specjalisty rozpoczyna się od zebrania wywiadu. Rozmowa z parą starającą się o dziecko pozwala na wstępną weryfikację problemu. Następnie czeka Cię wykonanie USG narządu rodnego, wykonanie badań hormonalnych i – jeśli istnieje taka potrzeba – poddanie się zabiegom diagnostycznym.
Styl życia wpływa na płodność
Nałogi, przyzwyczajenia, sposób odżywiania, aktywność – to wszystko wpływa na komfort naszego życia. Także i na nasze zdrowie. I chociaż lekarze są jednomyślni i stwierdzają, że styl życia bardziej determinuje płodność mężczyzn, to jednak i w kontekście kobiet nie jest on bez znaczenia. Jeśli palisz, pijesz alkohol, zbyt gwałtownie chudniesz – zmniejszasz swoje szanse na bycie mamą. Warto także mieć na uwadze to, jak bardzo czas wpływa na realizację planów macierzyńskich u kobiet. Od 25. roku życia płodność kobiet szybko maleje ( zdecydowanie szybciej niż mężczyzn). Warto o tym pamiętać!
czyli pomaga zajść w ciąże 🙂 Może warto spróbować. Ciekawa ile miesięcy trzeba to brać żeby coś pomogło
Wspomaga w owulacji http://www.inofolic.pl/
A po co bierzesz te Inofolic co to jest?
Ten sposób u mnie nie zadziałała. Teraz biorę Inofolic, może on pomoże.
>:(nie mogę zajść już od dwóch lat w ciążę ale dzisiaj dowiedziałam się że kwadrans trzeba poleżeć z uniesionymi do góry nogami spróbuję może mi się uda wkońcu