Niepłodność u mężczyzn

O niepłodności możemy mówić wówczas, gdy pomimo regularnego współżycia ( 3-4 razy w tygodniu), nie dochodzi do poczęcia dziecka.

Jeśli regularnie uprawiacie seks od minimum roku, nie stosujecie żadnych środków antykoncepcyjnych, a mimo wszystko nadal nie możesz zostać tatą, zgłoś się na badania. Co Cię czeka u lekarza – specjalisty? Na pewno zaczniecie od oceny prawidłowości budowy narządów rodnych oraz badania nasienia.

Badanie nasienia

Badanie nasienia – od tego powinny zacząć pary, u których zdiagnozowano niepłodność. Dlaczego akurat od tego? Ponieważ to najszybsze, najmniej skomplikowane, najmniej inwazyjne i najmniej kosztowne badanie ( szczególnie, gdy porównany je z badaniami i zabiegami, którymi często muszą poddawać się kobiety). Ponadto badanie nasienia możecie wykonać samodzielnie, bez konieczności uzyskiwania skierowania na badania.
Próbkę do badania pobiera się poprzez masturbację po minimum 72 godzinach wstrzemięźliwości seksualnej. Zaleca się, aby badanie było przeprowadzone w laboratorium ( chociaż istnieje także możliwość pobrania próbki w domu).

 

Prawidłowość poszczególnych parametrów nasienia została określona przez Światową Organizację Zdrowia i wynosi kolejno:

– liczebność plemników: ? 15 mln / ml lub ? 39 mln/ ejakulat;
– żywotność plemników: ? 58% żywych plemników;
– ruchliwość plemników: ? 32% plemników o ruchu postępowym; 
– morfologia plemników: ? 4% plemników o prawidłowej budowie.
– pH: ? 7,2;
– objętość ejakulatu: ? 1,5ml.

Każdy wynik, który przyjmuje wartość wyższą od podanej jest  traktowany jako dobry.

Gdy mężczyzna nie może zostać tatą – przyczyny

Światowa Organizacja Zdrowia uznała niepłodność za chorobę społeczną. Boryka się z nią jedna na cztery pary. Problemy z poczęciem dziecka rozkładają się po równi – w 35 % jest zależny od kobiety i w 35% jest zależny od mężczyzny. Co jest główną przyczyną tego, że nawet 3 miliony polskich mężczyzn nie może zostać ojcami? Najczęstszymi powodami są uszkodzenia jąder ( wady wrodzone lub wady nabyte), wady wrodzone i nabyte dróg wyprowadzających nasienie oraz zaburzenia związane z jakością plemników ( stąd rekomendowane badania nasienia) . Za problemy z poczęciem dziecka mogą także odpowiadać czynniki genetyczne, choroby ogólnoustrojowe oraz zakażenia.

Zobacz:  Kiedy mogę zajść w ciążę - wyznaczanie płodnych dni

Znak naszych czasów

Niepłodność to znak naszych czasów. Współczesny styl życia ( stres, palenie papierosów, otyłość oraz źle zbilansowana dieta) w istotny sposób przyczynia się do problemów z poczęciem dziecka. Nieprawidłową jakość plemników mogą też powodować: nadużywanie alkoholu, używanie narkotyków (kokainy, morfiny, marihuany) i niektórych leków (chininy, estrogenów, kortykosteroidów, neuroleptyków i antydepresantów). Nie bez znaczenia jest także noszenie obcisłych ubrań z tworzyw sztucznych oraz trzymanie laptopa na kolanach – one podnoszą temperaturę jąder i uszkodzenia produkowanego nasienia.

 

 

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments