1. Strona główna
 2. »
 3. AKTUALNOŚCI
 4. »
 5. Prawo dla mamy
 6. »
 7. Nowy wykaz prac szkodliwych dla kobiet w ciąży i mam karmiących

Nowy wykaz prac szkodliwych dla kobiet w ciąży i mam karmiących

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią.

fotokarty

Przepisy rozporządzenia wdrażają unijną dyrektywę Rady 92/85/EWG. Dyrektywa ta mówi o wprowadzeniu środków mających na celu  poprawę bezpieczeństwa i zdrowia pracownic w ciąży – a dokładnie  tych, które niedawno rodziły oraz  karmiących piersią. Rozporządzenie weszło w życie 1 maja 2017 roku.

W katalogu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży znalazły się m.in.:

 • ręczne podnoszenie i przenoszenie przedmiotów o masie przekraczającej 3 kg,
 • prace w pozycji stojącej łącznie ponad 3 godziny w czasie zmiany roboczej (przy czym czas spędzony w pozycji stojącej nie może jednorazowo przekraczać 15 minut, po którym to czasie powinna nastąpić 15-minutowa przerwa)
 • prace na stanowiskach z monitorami ekranowymi w łącznym czasie przekraczającym 8 godzin na dobę (przy czym czas spędzony przy obsłudze monitora ekranowego nie może jednorazowo przekraczać 50 minut, po którym to czasie powinna nastąpić co najmniej 10-minutowa przerwa, wliczana do czasu pracy).

Z kolei w przypadku kobiet karmiących dziecko piersią do wspomnianego katalogu zakwalifikowane zostały m.in.:

 • ręczne podnoszenie i przenoszenie przedmiotów o masie przekraczającej 6 kg przy pracy stałej i 10 kg – przy pracy dorywczej,
 •  ręczne przenoszenie przedmiotów o masie przekraczającej 6 kg na wysokość ponad 4 m lub na odległość przekraczającą 25 m.

Więcej informacji znajdziecie na stronie www.pulshr.pl

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments