Odczucia przyszłego ojca

Gdy mężczyzna dowiaduje się, iż ma zostać ojcem łatwo jest wyobrazić sobie, jakie uczucia i obawy natychmiast pojawiają się w jego głowie. Z jednej strony odczuwał będzie nadmiar radości, z drugiej – obawy.

Będą ogarniać go wątpliwości, czy jest zdolny do opieki nad swoją partnerką i mającym się urodzić dzieckiem, zastanawia się, czy będzie dobrym ojcem, w jaki sposób będzie wyglądało jego nowe życie, czy będzie w stanie utrzymać rodzinę.

Wszystkie te wątpliwości są zjawiskiem jak najbardziej normalnym, a mężczyzna powinien uświadomić sobie, ze w pewnym momencie każdy przyszły ojciec zadaje sobie te same pytania.

Dziecko nie jest tylko dzieckiem matki, ale również ojca, a zatem i on powinien być zaangażowany w cały proces. Przyszły ojciec ma w okresie ciąży do odegrania ważną rolę: powinien pilnować czy jego partnerka przestrzega wszystkich zaleceń wydanych przez lekarza oraz w czasie będącym dla niej okresem dużych zmian fizycznych i psychicznych powinien stanowić dla niej główne źródło oparcia.

1. Kontroluj dietę i masę ciała partnerki

Mężczyzna powinien przejąć odpowiedzialność za prawidłowość i dobre zbilansowanie przyjmowanej przez partnerkę diety. Ważne jest, by pomagał jej w wyborze takiego typu diety, która jest najzdrowsza i najwłaściwsza. Przyrost masy ciała podczas ciąży nie powinien przekraczać I6 kg.

2. Unikanie palenia papierosów.

Ciężarna kobieta, która pali ryzykuje możliwość porodu przedwczesnego lub urodzenia się dziecka z niedoborem urodzeniowej masy ciała. Jeśli ojciec pali papierosy, to powinien tego unikać, gdy partnerka jest w pobliżu, palacze bierni również cierpią z powodu skutków wywoływanych przez dym papierosowy. Jeśli palą oboje, to jest to doskonały moment, aby zerwać z nałogiem.

Zobacz:  Test na ojcostwo na podstawie 24 markerów DNA – kiedy warto zrobić?

3. Po urodzeniu się dziecka weź kilka dni wolnego

W momencie pojawienia się w domu nowego członka rodziny, rozsądną decyzją jest wzięcie przez ojca urlopu w pracy, pozwoli mu to na szybsze zapoznanie się z dzieckiem i wspólne doświadczanie radości wraz z partnerką. Po urodzeniu dziecka matka potrzebuje wiele wsparcia emocjonalnego oraz pomocy w dostosowaniu się do wszystkich zmian, które przechodzi.

4. Żadnych narkotyków

Wszelkie narkotyki stanowią zagrożenie dla ciąży. Niezmiernie ważne jest, aby mężczyzna pomógł swojej partnerce unikać wszelkiego rodzaju narkotyków, legalnych czy nie, o ile nie są one oficjalnie przepisane przez lekarza.

5. Unikanie alkoholu

Kobieta w ciąży, która pije duże ilości alkoholu ponosi ryzyko urodzenia dziecka z wadami fizycznymi lub wadami umysłowymi. Alkohol jest toksyną o bardzo silnym działaniu, mogącą zaszkodzić dziecku. Nie wiadomo jaka dokładnie ilość alkoholu może być uznana za „bezpieczną” dla dziecka, jednakże, aby uniknąć ryzyka mądrze jest, jeżeli do momentu urodzenia dziecka kobieta unika wszelkiego rodzaju napojów alkoholowych.

6. Podział obowiązków domowych oraz zajmowanie się zwierzętami domowymi

Podczas ciąży kobieta powinna unikać obciążających obowiązków domowych oraz wykonywania gwałtownych ruchów, powinna też unikać kontaktu z toksycznymi środkami czyszczącymi, które mogłyby zaszkodzić dziecku. Powinna również unikać dotykania zwierząt domowych i ich odchodów, aby zapobiegać infekcji, które – nieszkodliwe dla matki – mogłyby jednak stwarzać poważne zagrożenie dla dziecka (na przykład dotyczy to kotów). Kocie odchody zawierać mogą mikroby, które powodują schorzenie zwane toksoplazmozą, wywierające szkodliwy wpływ na prawidłowy rozwój dziecka.

7. Interesuj się wszystkim i towarzysz partnerce w całym okresie ciąży

Zasadniczą sprawą jest, aby być na bieżąco ze wszystkim, co dzieje się podczas ciąży. Mężczyzna powinien być nieustannie przy swojej partnerce we wszelkich sprawach dotyczących ciąży, towarzyszyć jej we wszystkich badaniach, poznać zespół medyczny zajmujący się monitorowaniem przebiegu ciąży i asystujący przy porodzie, uczęszczać na zajęcia szkoły rodzenia i, jeżeli obie strony sobie tego życzą, być obecnym podczas porodu. Wykazano, iż obecność ojca na sali porodowej działa kojąco i uspokajająco na matkę.

Zobacz:  Stan przedrzucawkowy

8. Porozumiewanie się między partnerami

Oboje przyszli rodzice odczuwają lęk stanąwszy w obliczu nowej sytuacji oraz odpowiedzialności za nowego członka rodziny. Jest to całkowicie normalna reakcja. Łagodność i rozwaga przy porozumiewaniu się pomagają partnerkom pokonywać tę chwiejność emocjonalną.

Wykonujcie razem pewne rodzaje ćwiczeń fizycznych. Okres ciąży to dobry czas na jakiekolwiek wspólne ćwiczenia i inne formy aktywności o ile tylko kobieta jest zdolna je wykonywać. Spacery, oprócz tego, iż korzystnie wpływają na zdrowie, to dają również partnerom sposobność do przedyskutowania przyszłości.

Źródło: Encyklopedia Zdrowia. Mężczyzna, wyd. Bellona;linemed.pl

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
13 lat temu

a co jesli przyszly tatus w ogole sie tym nie interesuje???
kiedy probuje czytac mu ciekawe artykuly na temat ciazy,ten nie przestaje grac na playstation???
i zachowuje sie tak,jakby to go w ogole nie dotyczylo???
:/