Odzyskaj niepłacone alimenty na dzieci!

Wyrok sądu i egzekucja komornicza nie są w Polsce wystarczającą motywacją do płacenia alimentów  – pokazuje doświadczenie wielu rodzin oraz dane dotyczące ściągalności alimentów. Unikanie obowiązku alimentacyjnego powoduje, że problem ten dotyka pozbawionych świadczeń dzieci, ale również budżet państwa i samorządy, które finansują wypłaty z Funduszu Alimentacyjnego. Eksperci BIG InfoMonitor radzą jak odzyskać zaległe alimenty poprzez biura informacji gospodarczej.

BIG InfoMonitor pokaże światu nierzetelnego dłużnika alimentacyjnego

Osoby uprawnione do alimentów lub ich prawni opiekunowie, jeśli posiadają wyrok sądowy, orzekający o prawie do alimentów mogą zwrócić się o pomoc do Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. BIG zamieści dane osoby, która zalega z alimentami w rejestrze dłużników
do którego zaglądają banki, firmy pożyczkowe, planujący nawiązać współpracę przedsiębiorcy, firmy telekomunikacyjnych i wiele, wiele innych podmiotów. Dane o zaległościach są widoczne
w Rejestrze BIG przez 10 lat. Zamieszczenie w ogólnodostępnej bazie dłużników, osoby nie płacącej świadczeń nie wymaga wcześniejszego składania wniosku o wypłatę alimentów
z Funduszu Alimentacyjnego.

Jest szybko i tanio

Wpisanie dłużnika alimentacyjnego do Rejestru BIG to najszybszy i najwygodniejszy sposób na odzyskiwanie zasądzonych należności. Dostępny jest dla każdego, niezależnie od dochodu. Jednocześnie jest tani w porównaniu z egzekucją komorniczą.

Konsekwencje wpisu dłużnika alimentacyjnego do Rejestru BIG potrafią zmobilizować

Wpis dłużnika do bazy BIG sprawia, że nieuczciwe osoby, mają utrudniony dostęp do wielu usług, które w obecnych czasach są nieodłącznym elementem życia. Banki, firmy prowadzące sprzedaż na raty oraz telekomy, zanim podpiszą umowę weryfikują rzetelność klienta w zasobach udostępnianych przez BIG InfoMonitor. W efekcie osoba, która nie spłaca swoich zobowiązań, ma m.in. problem z uzyskaniem  kredytu, nawiązaniem współpracy z kontrahentem, podpisaniem umowy abonamentowej na telefon czy telewizję kablową. Świadomość takiej sytuacji mobilizuje dłużników do terminowego spłacania zobowiązań. Już samo powiadomienie dłużnika  o możliwości znalezienia się w Rejestrze BIG daje efekty. 35 proc. osób, które z różnych powodów mają trafić do baz BIG decyduje się na spłatę zadłużenia na samą wieść o takiej ewentualności. Kolejne 25 proc. dłużników zwraca należność po umieszczeniu ich danych w rejestrze.

Zobacz:  Alimenty na dziecko przy rozwodzie

4 kroki, aby wpisać dłużnika alimentacyjnego do Rejestru BIG

  • Aby odzyskać zaległe alimenty osoba uprawniona do tych świadczeń musi posiadać wyrok sądowy stwierdzający ich należność.
  • Ponadto powinna odebrać z sądu klauzulę wykonalności.
  • W dalszej kolejności konieczny jest kontakt z Biurem Informacji Gospodarczej InfoMonitor, do którego należy przekazać informację określającą dane organu orzekającego, datę wydania oraz sygnaturę tytułu wykonawczego stwierdzającego zobowiązanie.
  • Osoby fizyczne w najprostszy sposób, mogą umieścić dłużnika w rejestrze poprzez serwis www.BIG.pl

Fundusz Alimentacyjny też pomoże, ale nie każdemu i nie od razu

Osoby, które mają problem z odzyskaniem alimentów równolegle ze staraniami o wpis dłużnika do BIG mogą również zabiegać o wypłatę pieniędzy z funduszu alimentacyjnego. Uzyskanie pomocy funduszu jest jednak bardziej pracochłonne i czasochłonne niż skorzystanie z bazy BIG InfoMonitor. Świadczenie z funduszu alimentacyjnego przysługuje osobie uprawnionej w przypadku bezskuteczności egzekucji przez komornika zasądzonych alimentów. O bezskuteczności egzekucji mówimy tu wówczas, gdy w okresie dwóch ostatnich miesięcy nie wyegzekwowano pełnej kwoty należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych. Kolejnym koniecznym warunkiem do spełnienia jest dochód uzyskiwany na jedną osobę w rodzinie, nie może on przekroczyć 725 złotych netto. Pieniądze można otrzymać w wysokości zasądzonych alimentów, ale nie więcej niż 500 złotych miesięcznie. Świadczenie to przysługuje do ukończenia 18 roku życia lub do ukończenia 25 roku życia, jeżeli dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej. W przypadku posiadania przez osobę uprawnioną orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności, świadczenie z funduszu alimentacyjnego przysługuje bez względu na jej wiek. Oznacza to, że rozwiązanie to przewiduje pomoc dla najbardziej potrzebujących.

Jakie m.in. działania może jeszcze podjąć oczekujący na niezapłacone alimenty?

  • Wnioskować do swej gminy jako gminy wierzyciela o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego w sytuacji gdy egzekucja okazała się bezskuteczna. Nie musi się to wiązać z korzystaniem z funduszu alimentacyjnego. Organ właściwy (wójt/burmistrz/prezydent miasta) poszkodowanego zobowiązany jest do wystąpienia do gminy, w której zamieszkuje niepłacący alimentów z wnioskiem o podjęcie działań wobec dłużnika każdorazowo po złożeniu wniosku w tej sprawie przez osobę uprawnioną, albo po przyznania osobie uprawnionej świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Dzięki temu, gdy dłużnik alimentacyjny nie może wywiązać się ze swych zobowiązań z powodu braku zatrudnienia, gmina, na terenie której on zamieszkuje, zobowiązuje go do zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy jako osoby bezrobotnej albo poszukującej pracy, a także informuje ten urząd o potrzebie aktywizacji zawodowej dłużnika.
  • Zwrócić się do gminy dłużnika o złożenie do prokuratury wniosku o ściganie go za przestępstwo uporczywego uchylania się od alimentacji (art. 209 § 1 Kodeksu karnego). Można też złożyć do starosty wniosek o zatrzymanie prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu. Decyzja o uznaniu dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych zapada wtedy gdy dłużnik uniemożliwia przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego, odmawia złożenia oświadczenia majątkowego, odmawia zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny lub poszukujący pracy albo odmawia – bez uzasadnionej przyczyny – przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wykonywania prac społecznie użytecznych, prac interwencyjnych, robót publicznych, prac na zasadach robót publicznych albo udziału w szkoleniu, stażu lub przygotowaniu zawodowym dorosłych oraz jednocześnie przez okres ostatnich 6 miesięcy nie wywiązywał się w każdym miesiącu z zobowiązań alimentacyjnych w kwocie co najmniej równej 50% wysokości bieżąco ustalonych alimentów.
  • Wnioskować o alimenty od osób zobowiązanych w dalszej kolejności do alimentacji. Jeżeli nie można wyegzekwować należności od dłużnika alimentacyjnego, wówczas istnieje możliwość zasądzenia alimentów na dziecko od np. od dziadków dziecka.
  • Zwrócić się do pracodawcy dłużnika alimentacyjnego. Na podstawie wyroku zasądzającego alimenty jest on zobowiązany do potrącania z wynagrodzenia pracownika należności na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych (nie ma tu konieczności postępowania komorniczego). Pracodawca ma obowiązek przekazywać wierzycielowi kwoty na pełne zaspokojenie świadczenia alimentacyjnego, nie więcej jednak niż 60% wynagrodzenia dłużnika.
Zobacz:  Nowy wykaz prac szkodliwych dla kobiet w ciąży i mam karmiących
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments