Okres się spóźnia, ale to nie ciąża?

Jesteś pewna, że nie jesteś w ciąży, a Twój okres się spóźnia? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny. Hormony u kobiety to bardzo delikatna sprawa. Zapewne to one są odpowiedzialne za wspomniany stan rzeczy. Przyczyn może być wiele.

  • Antykoncepcja w postaci spirali zazwyczaj reguluje miesiączkowanie. Sprawia, że jest regularne jak w zegarku. Jednak u kobiet, które skąpo miesiączkowały lub bardzo nieregularnie, po założeniu spirali, może w ogóle ustąpić na jakiś czas.
  • O rany, to może być menopauza i wcale nie musisz mieć 50 czy 60 lat. Zdarza się, że przedwczesna menopauza może dotyczyć kobiet przed czterdziestką, a nawet ok, trzydziestki. Jeśli masz podejrzenie, że ten problem może Ciebie dotyczyć, skonsultuj się z lekarzem i wykonaj oznaczenie hormonów.
  • Zespół policystycznych jajników sprawia, że trudno marzyć o regularnym miesiączkowaniu. Jeśli wiesz o swojej chorobie, to już Cię to tak nie stresuje. Jednak uwaga, podobne objawy mogą mieć także mięśniaki. Zatem jeśli masz już za sobą 25 rok życia, pamiętaj że zaleca się raz w roku wykonanie badania USG.

Co jeszcze może wypłynąć na rozregulowanie hormonówa tym samym na kłopoty z regularnym miesiączkowaniem? To mogą być bardzo prozaiczne przyczyny, jednak nie należy ich lekceważyć i obserwować swoje ciało. Mogą to być:

  • Powrót z wakacji lub podróży po długim locie lub po zmianie strefy klimatycznej i czasowej, również tzw. jet lag może przyczynić się do zmiany poziomu melatoniny, a to z kolei może wpłynąć na ogólną równowagę hormonalną organizmu
  • Przetrenowanie nie jest zbyt dobre dla organizmu, także jeśli chodzi o hormony – trenujmy, ale z głową
  • Również nadmierna utrata wagi związana z odchudzaniem to nic dobrego i źle wpływa na hormony
  • Nadmierny stres to także nie jest sprzymierzeniec przy regularnym miesiączkowaniu
  • A może zażywasz nowe leki hormonalne, a organizm się jeszcze nie przyzwyczaił
Zobacz:  Możesz wiele zrobić, by urodzić zdrowe dziecko

Jak widać, przyczyn braku lub nieregularnego okresu może być wiele. Zatem bez paniki. Należy zadbać o siebie, przyjrzeć się swojemu zdrowiu, a w razie jakichkolwiek wątpliwości spróbować je rozwiać z pomocą lekarza a nie google.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments