Ospa u niemowlaka

Zwykle zaczyna się niewinnie, a jej pierwsze symptomy  przypominają zwykłe przeziębienie. Gdy jednak pojawiają się kolejne, charakterystyczne dla niej  objawy, przestajemy mieć złudzenia. Ospa, bo o niej mowa, to jedna z najpowszechniejszych a jednocześnie najbardziej dokuczliwych chorób wieku dziecięcego. Groźna dla niemowląt poniżej 1. roku życia.

To warto wiedzieć

Ospy nie wolno bagatelizować. Źle leczona lub nieleczona wcale może prowadzić do bardzo poważnych, często groźnych dla zdrowia i życia dziecka powikłań. Gdy ospa atakuje rozwijający się dopiero układ odpornościowy malucha, który nie ukończył 1. roku życia, sprawa jest poważniejsza i wymaga od rodziców bacznej obserwacji i zdecydowanego działania.

Objawy

Pierwsze symptomy ospy można pomylić ze zwykłym przeziębieniem. Dziecko zwykle gorzej się czuje, jest rozdrażnione, gorączkujące. Taki stan utrzymuje się zwykle 24 – 48 godzin. Następnie na ciele pociechy pojawiają się plamki, które z czasem zmieniają się w wypukłe grudki, potem – w pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, a następnie zasychają i zmieniają się w strupy.

Gdy pojawia się wysypka

Gdy ospa atakuje, na całym ciele szkraba – od stóp do głów- pojawiają się charakterystyczne plamki. Zazwyczaj najwięcej zmian skórnych jest na tułowiu, na twarzy, we włosach, na rączkach, nóżkach czy w okolicy pieluszkowej malucha, a najmniej – na dłoniach, na stopach oraz na błonach śluzowych jamy ustnej. Te ostatnie, jeśli się pojawiają, są dla malucha szczególnie bolesne i uciążliwe.

Kiedy do lekarza

Jeśli zauważysz, że po kilku dniach widocznego spadku formy malucha, na jego ciele pojawią się plamki, koniecznie udaj się do lekarza. Ospa wymaga szybkiego i precyzyjnego działania, zwłaszcza u najmłodszych dzieci.
Leczenie

Leczenie jest wielokierunkowe. Zwykle lekarz przepisuje leki przeciwwirusowe – ważne, aby dziecko zaczęło je przyjmować najszybciej jak to jest możliwe! Pediatra na pewno zaleci także szczególną dbałość i pielęgnację miejsc, w których pojawiła się wysypka. Wykwity na skórze dziecka trzeba odkażać i osuszać. Tutaj pomocne okazują są kąpiele odkażające np. w letniej wodzie z dodatkiem sody czy nadmanganianu potasu.

Jak pomóc dziecku

Zobacz:  Jak zmierzyć temperaturę maluszkowi?

Ospa to trudny czas zarówno dla chorującego maluszka, jak  i dla pozostałych domowników. Pomóż dziecku przetrwać ten ciężki okres – noś, tul, bądź blisko. Sięgaj po maści przeciwświądowe (po konsultacji z lekarzem). Pamiętaj też, aby jak najczęściej myć dziecku ręce – to pomoże uniknąć wtórnych zakażeń skóry.  Zakładaj niemowlęciu na noc łapki- niedrapki – by maluch nie rozdrapywał krost i podawaj chłodne napoje – głównie wtedy, gdy zauważysz krosty w buzi szkraba.

Nie spaceruj

Niemowlę chorujące na ospę nie może wychodzić z domu. Przyczyny są dwie – duże ryzyko możliwości powikłań (niebezpiecznych zwłaszcza dla dzieci poniżej 1. roku życia) oraz wysokie prawdopodobieństwo zainfekowania wirusem innych.
Na koniec mamy trzy dobre wiadomości!
1.    Ospę przechodzi się tylko raz.
2.    Odpowiednio leczona przebiega bez komplikacji.
3.    Przeciwko ospie można (i warto) się zaszczepić.

Fot. Eugenia Zheimo Fotografia dziecięca Warszawa  http://eugeniazheimo.fishup.ru

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments