Pedicure kosmetyczny a podologiczny – jakie są różnice?

pedicure

Usługę pielęgnacji stóp i paznokci, wykonywaną w specjalistycznym gabinecie kosmetycznym, nazywa się pedicure. Wyróżnia się dwa rodzaje tego zabiegu: pedicure kosmetyczny oraz podologiczny. Na czym polega różnica pomiędzy obiema metodami?

Pedicure – zabieg na stopy

Codzienna pielęgnacja stóp jest niezwykle ważna, jednak nie wszystkie zabiegi są możliwe do wykonania w domowym zaciszu. Wówczas należy zwrócić się o pomoc do specjalistów. Można zdecydować się na salon, kosmetyczkę lub stylistkę paznokci, która zaoferuje pedicure kosmetyczny bądź odwiedzić gabinet specjalisty, który wykona leczniczy pedicure podologiczny.

Pedicure kosmetyczny

Pedicure kosmetyczny, zwany również tradycyjnym, polega na pielęgnacji zdrowych stóp i paznokci. Do zabiegów pielęgnacyjnych zalicza się m.in. kąpiel stóp, parafinę, peeling, masaż i hydromasaż, usunięcie zrogowaciałego naskórka oraz opracowanie skórek. Usługa obejmuje również stylizację paznokci u stóp (w tym pedicure hybrydowy, żelowy lub klasyczny).

Założeniem tej usługi jest przede wszystkim zadbanie o estetykę stóp i paznokci. W ramach pedicure kosmetycznego specjalista wykonuje często także masaż, który pobudza krążenie oraz świetnie relaksuje. Cały proces ma na celu przede wszystkim zapewnić odpowiednią pielęgnację, regenerację i polepszenie wyglądu stóp. Przeciwwskazaniami do kosmetycznego pedicure są zmiany chorobowe, odciski, wrastające paznokcie oraz pękające pięty.

Pedicure podologiczny

W przeciwieństwie do zabiegu kosmetycznego, pedicure podologiczny jest skierowany do osób, które borykają się z problemami paznokci lub skóry u stóp. Ten zabieg powinien wykonać wyłącznie wykwalifikowany podolog, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób stóp – usługę tę często nazywa się zatem pedicure leczniczym.

Specjalistyczny zabieg polega na oczyszczeniu paznokci oraz usuwaniu zgrubiałej warstwy naskórka na piętach, a także ma na celu eliminację pojedynczych zmian skórnych, które mogą powodować ból lub dyskomfort. Zaliczają się do nich różnego rodzaju odciski, modzele czy wrastające paznokcie. W przypadku głębokich pęknięć mogą zostać założone nawet specjalne opatrunki.

Pedicure leczniczy może być zakończony odprężającym masażem i ewentualnie lakierowaniem paznokci. Dopiero po odpowiednim zadbaniu o stopy można wykonać pedicure hybrydowy, żelowy lub klasyczny.

Co wybrać: pedicure kosmetyczny czy podologiczny?

Obie metody wymagają wcześniejszego przeprowadzenia wywiadu przez specjalistę. Jeśli stopy i paznokcie są zdrowe, można z powodzeniem skorzystać z usługi pedicure kosmetycznego w salonie. Na pedicure podologiczny powinny natomiast wybrać się osoby, którym doskwiera problem związany z paznokciami lub skórą u stóp (pękające pięty, grzybica czy wrastający paznokieć). Istotna jest pierwsza wizyta, czyli specjalistyczna konsultacja podologiczna.

Celem obu rodzajów pedicure jest posiadanie pięknych i zadbanych paznokci oraz skóry u stóp. Może to być wyłącznie opracowanie skórek i spiłowanie paznokci, ale także bardziej rozbudowane i specjalistyczne zabiegi. W tej kwestii warto zwrócić się wyłącznie do sprawdzonych podologów oraz salonów kosmetycznych.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl
Katarzyna Pawłowska

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama.

Zobacz również

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments