1. Strona główna
  2. »
  3. NIEMOWLĘ
  4. »
  5. Zakupy
  6. »
  7. Pieluchy wielorazowe – poradnik dla niewtajemniczonych

Pieluchy wielorazowe – poradnik dla niewtajemniczonych

pieluchy wielorazowe

Hasło „pieluchy wielorazowe” u wielu rodziców budzi jedno skojarzenie – gotujących się w ogromnym garze sterty białych tetr. Tymczasem nowoczesne wielorazowe pieluchy dla dzieci zdecydowanie różnią się od tych, których używały nasze babcie czy prababcie. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik dla niewtajemniczonych.

fotokarty

Jak zbudowana jest pielucha wielorazowa?

Pielucha wielorazowa składa się zazwyczaj z dwóch warstw – wewnętrznej i zewnętrznej.
Warstwę wewnętrzną tworzy wkład chłonny wielokrotnego użytku, który spełnia funkcję ochronną. Wkłady do pieluszek wielorazowych wykonywane są z bawełny, wiskozy bambusowej lub innej, chłonnej tkaniny. Wymienia się je podczas każdego przewijania (po zmoczeniu lub zabrudzeniu). Kiedyś jedynym dostępnym na rynku wkładem były pieluchy tetrowe i flanelowe.

Warstwa zewnętrzna to tzw. otulacz, który skutecznie chroni przed przeciekaniem i zmoczeniem odzieży, a przy tym przepuszcza powietrze. Otulacz, o ile nie został zabrudzony, można założyć ponownie po zmianie samego wkładu chłonnego. Otulacze wykonywane są z naturalnej, odpowiednio zaimpregnowanej wełny lub tkaniny syntetycznej. Kiedyś funkcję tę pełniła nieestetyczna i nieoddychająca ceratka.

Jakie są rodzaje pieluch wielorazowych?

Na rynku istnieje wiele rodzajów pieluszek wielorazowych, ale nie sposób polecić jedynej słusznej opcji. Wiele zależy od dziecka, jak i osobistych preferencji rodzica. Poniżej przedstawiamy jednak najpopularniejsze opcje.

  1. Najbardziej ekonomiczny wariant to pieluchy tetrowe w roli wkładu chłonnego + otulacz.
  2.  Nowocześniejszym rozwiązaniem są wkłady do pieluszek wielorazowych, stosowane razem z otulaczem, np. SIO (wkłady chłonne przypina się do niego za pomocą plastikowych napek).
  3.  Trzecią odmianą wielorazowej pieluchy dla dzieci jest tzw. formowanka, która wygląda jak otulacz. W rzeczywistości jest w całości uszyta z materiałów chłonnych (jak wkład), więc zakłada się na nią gatki wełniane lub tradycyjny otulacz. Ze względu na podwyższoną chłonność, doskonale sprawdza się na noc.
  4. Czwarta opcja to pieluszka z kieszonką PUL z przyszytą dodatkową warstwą materiału od strony pupy. Idealnie nadaje się na wyjazdy, ułatwiając przewijanie poza domem.
  5. Rozwiązaniem najbardziej przypominającym jednorazowe pieluszki jest system AIO (All-in-One) – pielucha wielorazowa, w której wkład został zintegrowany (zszyty) z otulaczem. Pieluszki AIO pierze się w całości. Oznacza to, że musisz mieć ich więcej, ale za to są łatwiejsze w obsłudze.

Najbardziej uniwersalnym systemem wydaje się otulacz z wkładem. W roli wkładu chłonnego możesz wykorzystać np. pieluchy wielorazowe bambusowe z BabyBoom. Chłoną one wodę nawet o 60% lepiej niż pieluchy flanelowe lub tetrowe. Są też znacznie bardziej odporne na blaknięcie i twardnienie w wyniku wielokrotnego prania.

pieluchy wielorazoweJak prać pieluchy wielorazowe?

Wizja prania pieluch wielorazowych może odstraszać. Jednak najczęściej boimy się tego, czego nie znamy. Tak jest również w tym przypadku. Producenci robią wszystko, co w ich mocy, by coraz bardziej ułatwiać rodzicom “wielopielo” – czyli wielorazowe pieluchowanie (w szczególności tym początkującym). Czy pieluchy wielorazowe trzeba gotować tak, jak to robiły nasze babcie i prababcie? Nie, co potwierdzono w badaniach. Skuteczne pozbycie się zagrażających zdrowiu drobnoustrojów jest możliwe już w 60 stopniach. Aby uprać pieluszki, włóż je do bębna pralki i ustaw program dla bawełny (60oC) z praniem wstępnym. Użyj płynu lub proszku do białego prania, najlepiej specjalnego dla dzieci. Nie stosuj płynu zmiękczającego, ponieważ obniża on chłonność materiału. Decydując się na wielokrotne pieluchowanie, na pewno życie bardzo ułatwi Ci pralko-suszarka lub suszarka. Uwaga! Niektórych pieluch nie wolno prać w temperaturze wyższej niż 40 stopni, ponieważ mogą ulec zniszczeniu. Do prania w niskich temperaturach dodawaj specjalny odkażacz (w proszku lub płynie) do ubranek niemowlęcych, dobrze w tej roli sprawdzi się naturalny olejek z drzewa herbacianego. Proste rozwiązania też są skuteczne!

Pieluszki muślinowe nie wymagają prasowania, są bardzo wytrzymałe i nie niszczą się w praniu.

pieluchy wielorazowe

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments