Pierwsza szczoteczka elektryczna dla dziecka

Regularne mycie zębów przez dziecko to dla wielu rodziców nie lada wyzwanie. Maluchy często odmawiają współpracy, reagując złością i płaczem na każde próby prawidłowej higieny jamy ustnej podejmowane przez rodziców. Odpowiednie szczotkowanie jest jednak niezmiernie ważne, dlatego warto zrobić wszystko, by od najmłodszych lat zachęcać dziecko do mycia zębów i wykształcać w nim właściwe nawyki. Pomóc może w tym dobór odpowiedniej szczoteczki do mycia zębów, która będzie nie tylko prosta w użyciu, ale i atrakcyjna wizualnie dla dziecka. Jaka jednak powinna być pierwsza szczoteczka elektryczna do zębów dla malucha? Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Jak myć zęby mleczne?

Nawyk codziennego dbania o uzębienie należy zacząć wypracowywać u dziecka jak najwcześniej. Pamiętajmy, by tłumaczyć dziecku nie tylko dlaczego trzeba to robić, ale również pokazać właściwy sposób czyszczenia zębów. Tylko dzięki systematyczności i prawidłowej technice będzie ono mogło cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem przez długie lata. Uważajmy jednak, by nie zniechęcić dziecka do tej czynności, w przeciwnym razie będzie jej unikało, jak przykrego obowiązku. Nie oczekujmy również, że od samego początku dziecko będzie wykazywało mistrzowską precyzję. Ważny jest sam nawyk i to, by mycie trwało odpowiednio długo. Oczywiście naturalnym jest, że mycie zębów niemowlaka, który posiada ich zaledwie kilka sztuk, będzie trwało krócej, pamiętajmy jednak, by robić to dokładnie do momentu, aż zęby będą czyste. Warto też na bieżąco korygować ewentualne błędy. Oto krótka instrukcja mycia zębów dla dzieci:

1. W przypadku szczoteczki manualnej, dziecko powinno myć zęby wykonując ruchy koliste, a jedynie powierzchnie żujące szorować ruchem wymiatającym.
2. Jeżeli natomiast chodzi o szczoteczki elektryczne dla dzieci, najczęściej pracują one wykonując ruch oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjny. W tym wypadku wymagane zaangażowanie ze strony dziecka jest znacznie mniejsze, wystarczy bowiem przyłożyć ją prostopadle do powierzchni zęba i powoli przesuwać na kolejne, również po powierzchniach żujących.
Jak uprzyjemnić dziecku mycie zębów? Wybierzmy odpowiednią pod względem składu, ale również smaku pastę, a także szczoteczkę do zębów, która będzie dla niego atrakcyjna i chętnie będzie po nią sięgało. Jakie cechy powinna posiadać dobra szczoteczka do zębów dla dzieci? Od kiedy szczoteczka elektryczna dla dzieci może być stosowana? Czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej?

Zobacz:  Zaburzenia neurologiczne u dzieci. Jak je rozpoznać? Objawy, przyczyny i leczenie

Jak wybrać szczoteczkę dla dziecka?

Wbrew pozorom wybór szczoteczki do zębów dla dzieci to wcale nie takie proste zadanie, zwłaszcza jeżeli zależy nam nie tylko na tym, by odpowiednio spełniała swoją rolę, ale również by dziecko chętnie jej używało. Zanim jeszcze pojawią się upragnione pierwsze ząbki, doskonale sprawdzi się szczoteczka do dziąseł dla niemowląt. szczoteczka dla dziecka

Od kiedy jednak pojawi się pierwsze uzębienie, warto wybrać szczoteczkę, która będzie odpowiednio niewielkich rozmiarów, tak by operowanie nią w małej jamie ustnej było maksymalnie wygodne. Istotna jest również twardość włókna – powinno być ono na tyle miękkie, by nie podrażniać dziąseł ani nie narażać delikatnego szkliwa na uszkodzenia. Na początek wielu rodziców decyduje się na szczoteczki manualne, dopiero z czasem rozglądają się za dobrą szczoteczką elektryczną.

Szczoteczka elektryczna dla dziecka – dlaczego warto?

Podstawowym celem mycia zębów jest możliwie jak najdokładniejsze usunięcie z ich powierzchni i przestrzeni między nimi zanieczyszczeń, takich jak resztki jedzenia czy płytka nazębna. Oczywiście jest to możliwe zarówno przy pomocy szczoteczek manualnych, jak i elektrycznych, jednak w przypadku dzieci, które dopiero uczą się prawidłowej techniki mycia zębów, pewniejszym rozwiązaniem jest szczoteczka elektryczna. Choć większość szczoteczek tego typu dedykowanych jest dzieciom powyżej 3. roku życia, jeżeli dziecko nie boi się wibracji czy dźwięków, nic nie stoi na przeszkodzie, by pod nadzorem rodzica zacząć stosować je wcześniej.

Szczoteczki elektryczne można podzielić na trzy główne rodzaje, ze względu na ruch jaki wykonuje ich główka:

  • oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne (nazywane też ORP lub 3D),
  • soniczne,
  • soniczno-rotacyjne.

Jak wybrać szczoteczkę elektryczną?

Wszystko tak naprawdę zależy od naszych oczekiwań i posiadanego budżetu. Najprostsze modele można kupić już za zaledwie kilkanaście złotych, jednak w ich przypadku zarówno zakres ruchu, jak i częstotliwość są mocno ograniczone. Najbardziej zaawansowane technologiczne, stanowiące produkt klasy premium wciąż w atrakcyjnej cenie, są szczoteczki soniczne dla dzieci, które dodatkowo wykonują ruchy rotacyjno-oscylacyjne. Posiadają one odpowiednio małe główki i delikatne włókna, by dopasować się do powierzchni zębów i dotrzeć bez obaw do wszystkich zakamarków jamy ustnej. Soniczność czyli zdolność do emisji fal dźwiękowych, w połączeniu z pastą i wodą tworzy chmurę bąbelków, wyjątkowo skutecznie czyszczących powierzchnię zębów. Warto również zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas model posiada takie dodatkowe udogodnienia jak wbudowany timer czy aplikacja dla dzieci do mycia zębów. Od kiedy szczoteczka soniczna dla dzieci? Podobnie jak pozostałe typy szczoteczek elektrycznych może ona być stosowana u dzieci powyżej 3 roku życia.

Zobacz:  Co powinno się znaleźć w apteczce podczas wakacyjnych wypraw z dzieckiem?

szczoteczki dla dzieci

Najpopularniejszym producentem jeśli chodzi o szczoteczki soniczne dla dzieci jest Oral-B. W jego ofercie znajdziemy zarówno modele przeznaczone dla najmłodszych dzieci (Kids), jak również dla tych, które powoli zmieniają uzębienie mleczne na stałe (Junior) czy nastolatków (Teen), którzy często borykają się z dodatkowym utrudnieniem w postaci aparatu ortodontycznego. Różnią się one między sobą przede wszystkim częstotliwością wykonywanych ruchów, dopasowaną odpowiednio do wieku użytkownika, a także wielkością i wyglądem.

Co wyróżnia szczoteczki Oral-B dla dzieci?

Nie bez powodu szczoteczki Oral-B są najbardziej rekomendowane przez stomatologów na świecie. Nie tylko zostały doskonale wykonane jakościowo, ale posiadają również rozwiązania, które zapewniają najwyższą możliwą jakość czyszczenia. W sposobie działania nie różnią się one bowiem od szczoteczek przeznaczonych dla osób dorosłych, z tą różnicą, że wielkość główki, twardość włókien i częstotliwość ruchów zostały odpowiednio dopasowane do rekomendowanego wieku użytkownika. Modele dla osób dorosłych mają dodatkowe programy, które pomagają w higienie jamy ustnej np. w wybielaniu zębów.

szczoteczki dla dzieci
A za co uwielbiają je dzieci? Między innymi za muzyczny timer, który odmierza czas niezbędny do porządnego wyszczotkowania zębów. Dzięki możliwości wyboru jednej z aż 16 melodii, maluch sam może decydować czego danego dnia będzie słuchał w trakcie mycia zębów. To doskonała zabawa! Praktycznie każda szczoteczka soniczna dla dzieci od Oral-B jest atrakcyjna wizualnie, a dzięki możliwości indywidualnego udekorowania przy pomocy naklejek z ulubionymi postaciami Disneya (Kubuś Puchatek, Elsa, Olaf, Myszka Miki, Spiderman czy Star Wars), dziecko ma poczucie, że jego szczoteczka soniczna jest jedyna w swoim rodzaju. Do wyboru mamy zarówno modele zasilane bateriami, jak również akumulatorowe z indukcyjną ładowarką. Wiele z nich posiada również dodatkowe akcesoria, takie jak np. etui ochronne.
Nie zapominajmy także o innowacyjnym rozwiązaniu, jakim jest bezpłatna i kompatybilna ze szczoteczką aplikacja. Dbanie o jamę ustną przy pomocy aplikacji Disney Magic Timer skutecznie zachęca dzieci do dłuższego mycia zębów. Nic tak nie motywuje jak zdobywanie nagród, zbieranie naklejek i odblokowywanie nowych postaci. Dla starszych dzieci i nastolatków Oral-B również przygotował ciekawą aplikację: Oral-B Fun Zone, w której w zamian za prawidłowe mycie zębów można zdobyć ciekawe filtry do aparatu, które wykorzystać mogą np. do wesołego selfie.

Zobacz:  Szczoteczki do higieny jamy ustnej w nowej, zimowej odsłonie
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments