Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa

Zastanawiasz się, jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży? Ile trwa? I kiedy jest najlepsza pora na pierwsze spotkanie z położnikiem?

Najlepsza pora
Lekarze są jednomyślni- najlepszą porą na pierwszą ciążową wizytę u ginekologa jest drugi miesiąc ciąży, a dokładniej- czas między 6. i 9. tygodniem ciąży. Dlaczego akurat ten moment jest tak ważny? Ponieważ to właśnie w tym czasie dochodzi do „porządnego” zagnieżdżenia się zarodka w macicy, ciąża jest o wiele bardziej bezpieczna i zdecydowanie mniej zagrożona niż wcześniej i to właśnie teraz zaczyna się jej dynamiczny rozwój. Wraz z intensywnym rozwojem ciąży potrzebna jest baczna obserwacja lekarska i stałe monitorowanie rozwoju płodu i stanu zdrowia przyszłej mamy.

Czas trwania
Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa trwa zwykle około 30 minut. To właśnie tyle czasu potrzebuje lekarz, aby przeprowadzić niezbędne badania, zebrać wywiad i wypisać skierowanie na badania.

Jak wygląda pierwsza wizyta
Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa jest dłuższa niż kolejne i przebiega wieloetapowo. Najpierw lekarz zbiera szczegółowy wywiad, podczas którego na pewno pojawią się pytania o ostatnią miesiączkę, długość cykli, poprzednie ciąże, ewentualnie przebyte poronienia, komplikacje ciążowe, choroby. Zwykle ginekolodzy pytają także o tryb pracy, jej charakter i prowadzony przez ciebie styl życia (np. ewentualne nałogi, uprawiane sporty etc.).
Kolejny etapem pierwszego spotkania z lekarzem prowadzącym ciążę będą badania m.in. płuc, piersi, serca, kontrola wagi i ciśnienia krwi, badanie ginekologiczne oraz badanie USG. Lekarz zleci także wykonanie badań laboratoryjnych- m.in. ogólne badanie moczu, badanie krwi, określenie grupy krwi i czynnika RH, określenie stężenia glukozy we krwi, badania cytologiczne i bakteriologiczne.

Twój lekarz
Nie ulega wątpliwości, że lekarz prowadzący twoją ciążę musi ci odpowiadać pod każdym względem- i jako specjalista, i jako człowiek. Jeśli odczuwasz, że nie wszystko poszło zgodnie z twoimi oczekiwaniami i wymaganiami, nie wahaj się zmienić doktora. Przecież to od niego w ogromnym stopniu zależy wasze zdrowie i wasz komfort. Warto mieć to na uwadze.

Zobacz:  Co zabrać do szpitala na poród?

 

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments