Spodziewasz się dziecka i kompletujesz wyprawkę? Przeczytaj co jest niezbędne, a co może się przydać.
A
Aspirator – służy do udrażniania dróg oddechowych malucha, poprzez usuwanie wydzieliny z noska. Zabieg ten ułatwia oddychanie choremu dziecku. W sklepach dostępne są różne rodzaje aspiratorów. Może być w formie gruszki (naciśnięcie balonika i przystawienie do noska dziecka powoduje zassanie wydzieliny), lub popularnej fridy (składa się z tuby oraz wężyka przez który zasysamy powietrze ustami). Oba rodzaje aspiratorów są bardzo pomocne w walce z męczącym katarem.
B
Butelka – w sklepach dziecięcych jest bardzo duży wybór butelek dla niemowlaków. Wybierając tę odpowiednią, należy pamiętać o sprawdzeniu atestu i certyfikatu jakości. Warto zwrócić uwagę na funkcje jakie posiada butelka: czy jest antykolkowa, samosterylizująca, jaki ma kształt (istotne podczas mycia) i z czego jest zrobiona (szklana, plastikowa).
C
Chusta – jest to długi, prostokątny materiał, który zawiązuje się na skos do tułowia. W chuście można nosić już noworodki. Jest bardzo przydatna podczas wykonywania codziennych czynności w domu, lub szybkich wypadów do sklepu z dzieckiem. Maleństwo jest cały czas przy rodzicu, dzięki czemu czuje się bezpiecznie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów chust. Są dopasowane do wieku dziecka, lub „rosnące” wraz z nim.
Chusteczki – nawilżane chusteczki są bardzo pomocne podczas codziennej higieny maleństwa. Służą do mycia pupy, rączek, a nawet buzi. Ich wartość jest nieoceniona w podróży. Wybór chusteczek jest tak duży, że z pewnością znajdziesz coś dla swojego malucha, nawet jeśli ma wrażliwą skórę (wariant sensitive).
E
Elektroniczna niania– niezwykle przydatne urządzenie. Składa się z nadajnika ustawianego przy łóżeczku dziecka i odbiornika, który możemy nosić ze sobą lub postawić w pobliżu. Dzięki temu nie ma potrzeby ciągłego biegania do pokoju dziecka. Jeśli masz duży dom lub mieszkanie na pewno docenisz zalety elektronicznej niani.
F
Fotelik-materacyk do kąpieli. Maluszek będzie sobie wygodnie na nim leżał podczas kąpieli, co ułatwi umycie go.
Fotelik samochodowy – jest niezbędny podczas podróży samochodem ze względów bezpieczeństwa. Foteliki mają podział wagowy, więc na to trzeba zwrócić szczególną uwagę przy jego zakupie. Ważnym aspektem jest certyfikat bezpieczeństwa (B w trójkącie) i pięciopunktowe pasy. Warto również sprawdzić, czy wybrany model zmieści się do samochodu i czy łatwo się go montuje. W tej chwili dostępne są również foteliki, które można zamontować w stelażu wózka, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem.
G
Gryzak dla dziecka – pomoże ukoić ból dziąseł podczas ząbkowania. Gryzaki dostępne są dla dzieci od 3 miesiąca życia. Może również służyć jako pierwsza zabawka. Trzeba pamiętać, aby gryzak był wykonany z nietoksycznego tworzywa, był lekki i poręczny. Może być wypełniony wodą (do schłodzenia w lodówce).
K
Kojec – przydaje się gdy maluszek próbuje się już samodzielnie poruszać (turla się, przekręca, raczkuje). Można w nim bezpiecznie zostawić dziecko wychodząc np. do łazienki. Kojec powinien być stabilny, mieć miękkie brzegi, mocną siatkę i uchwyty pomocne przy nauce wstawania.
Krem – niezależnie od pory roku, trzeba mieć odpowiedni krem dla dziecka. Latem przyda się krem z filtrem ochronnym przed promieniami UVA i UVB. Kupując taki krem, trzeba pamiętać aby zawierał filtry mineralne (nie chemiczne). Zimą potrzebna będzie ochrona przed chłodem. Kupując krem na zimę, zwróć uwagę na skład: nie powinien zawierać wody.
Kołyska – przed narodzinami pociechy powstaje dylemat, czy wybrać kołyskę dla dziecka czy łóżeczko? Oba meble mają swoje wady i zalety.
L
Laktator – jeśli karmisz piersią z pewnością przyda ci się laktator. Może być ręczny w formie pompki lub elektryczny. Za pomocą laktatora, można ściągnąć odpowiednią ilość mleka z piersi.
Leżaczek – dla dzieci od 3 miesiąca życia. Można w nim położyć dziecko na czas np. gotowania obiadu (nie dłużej niż 2 godziny dziennie). Będziesz mieć malca w zasięgu wzroku podczas codziennych czynności. Leżaczek powinien mieć szelki do przypięcia dziecka i możliwość zablokowania bujania.
Ł
Łóżeczko – powinno mieć dno ustawiane na różnych wysokościach, aby siadający i wstający maluch nie wypadł. Odległość między szczebelkami nie powinna być większa niż 6 cm. Warto zwrócić uwagę czy dwa szczebelki są wyjmowane, dzięki temu starszy maluch będzie mógł samodzielnie z niego wychodzić. W ofertach znajdują się również łóżeczka z opuszczanym jednym bokiem. Często w komplecie razem z łóżeczkiem można nabyć szufladę, która pomieści sporo drobiazgów.
M
Maść – z witaminami lub lanoliną, potrzebna podczas każdej zmiany pieluszki. Chroni pupę dziecka przed odparzeniami.
N
Nożyczki – to jedna z niewielu rzeczy, których nie może zabraknąć w wyprawce. Powinny być odpowiednio cienkie i małe, a ich końce powinny być zaokrąglone. Paznokcie niemowląt rosną bardzo szybko i są na tyle ostre, że maluszek może sobie podrapać buzię. Dlatego nożyczki z pewnością będą często w użyciu. Jeśli uważasz że nie dasz rady obciąć dziecku paznokci nożyczkami – możesz zaopatrzyć się w specjalne cążki.
Nosidełko – dla dzieci powyżej 3 miesiąca życia i potrafiących samodzielnie trzymać główkę. Z pewnością się przyda na krótkie zakupy. Bezpieczne nosidełko powinno mieć regulowane szelki, usztywnione plecy i podparcie pod główkę.
O
Oliwka – wybór oliwek pielęgnacyjnych jest bardzo duży. Trzeba jednak pamiętać, iż nie jest ona niezbędna. Przydaje się tylko wtedy, gdy dziecko ma suchą skórę.
Ochraniacz – ochraniacz do łóżeczka przydaje się starszym niemowlętom. Chroni główkę dziecka przed uderzeniem o szczebelki podczas snu.
P
Pieluszki – tetrowe albo jednorazowe – wybór należy do ciebie. Jednorazowe są praktyczniejsze i lepiej chłoną wilgoć, jednak ich zakup jest sporym wydatkiem. Pieluszki tetrowe trzeba zmieniać od razu gdy są mokre i często je prać (pochłania to dużo czasu).
Podgrzewacz– nie jest rzeczą niezbędną. Można w nim podgrzać mleko czy słoiczek z obiadkiem. Dużym udogodnieniem jest podgrzewacz, samochodowy. Podczas podróży na pewno się przyda.
Podgrzewacz do chusteczek – podgrzewacz daje gwarancję, iż chusteczki zawsze pozostaną świeże, aby pielęgnować delikatną skórę Twojego dziecka.
Puder – skutecznie chroni przed otarciami naskórka. Można nabyć go w sklepie, lub z powodzeniem zastąpić go mąką ziemniaczaną.
Przewijak – na nim szybko i wygodnie zmienisz dziecku pieluszkę. Dostępne są przewijaki nakładane na łóżeczko lub z wygodnym stelażem. Będzie bardzo przydatny do około 10 miesiąca życia malucha.
R
– można zastąpić go kocykiem. Dostępne są rożki zwykłe i usztywniane (łatwiej w nim trzymać malca). Przydaje się przez pierwsze 3 miesiące, gdyż dziecko szybko z niego wyrasta. Później może przez jakiś czas służyć jako przykrycie.
S
Smoczek – skuteczny uspokajacz małego ssaka. Bardzo ceniona przez mamy pomoc przy usypianiu. Powinien być wykonany z naturalnej gumy, lateksu lub silikonu i dopasowany wielkością do wieku dziecka. Dokonując pierwszy raz zakupu smoczka, trzeba zwrócić uwagę na możliwość powtórnego nabycia. Dziecko łatwo się przyzwyczaja i niechętnie przyjmie nowy, „inny” smoczek.
Ś
Śliniak – potrzebny podczas nauki jedzenia z łyżeczki, ochroni ubranko przed zabrudzeniem. Przydatny również podczas okresu ząbkowania, gdy dziecko intensywnie się ślini.
T
– najpopularniejszy jest rtęciowy, niestety zbyt długo mierzy temperaturę. Lepszym rozwiązaniem jest termometr elektroniczny, który w kilkadziesiąt sekund pokaże wynik pomiaru. Termometry elektroniczne dostępne są w formie podobnej do rtęciowego, smoczka lub termometru dousznego. Termometr mierzący temperaturę wody nie jest niezbędny, choć pomocny.
W
Waciki – nasączone przegotowaną wodą, skutecznie obmyją buzię, rączki i pupę dziecka. Są dobrym rozwiązaniem, gdy maluch źle reaguje na nawilżane chusteczki.
Wanienka – może być ze stelażem (łatwiej będzie umyć dziecko w pozycji stojącej), lub bez. Im jest większa tym dłużej będzie przydatna. Wanienka Beaba to dobry wybór, łatwo ją zamienić w wanienkę ze stelarzem. Można także zrezygnować z wanienki, wystarczy kupić matę antypoślizgową i kąpać dziecko w dużej wannie.
Wózek – niezastąpiony podczas długich wypadów i codziennych spacerów. Pierwszy wózek powinien składać się ze stelaża i wygodnej gondoli, która zapewni dziecku ochronę przed wiatrem i słońcem. Można również zdecydować się na wózek wielofunkcyjny z którego po pewnym czasie robi się spacerówkę.
Z
Zabawki – pierwsze zabawki (gryzki, grzechotki) zostaną zauważone po około 3-4 miesiącach od urodzin. Wcześniej warto kupić grający mobil nad łóżeczko, poruszające się zabawki i spokojna melodia mogą przyciągnąć uwagę malucha.
Ż
Żel na ząbkowanie – uśmierzy ból dziąseł ząbkującego malucha. W aptekach jest szeroki wybór żeli. Najczęściej mają ziołowy skład, więc są całkowicie bezpieczne dla dziecka, choć nie powinno się ich stosować częściej niż 5 razy na dobę.
Jeżeli jeszcze nie urodziło nam się dziecko to nie powinniśmy przesadzac z zakupami.Słyszałam o wielu takiich przypadkach że miał urodzic chłopczyk a rodzila sie dziewczynka.co wtedy zrobic jak wszystkie rzeczy były kupione dla niego???dlatego czasem z niektórymi rzeczami warto poczekać.Ja np kupilam laktotor a wogóle nie był mi przydatny i leży sobie w kąciku.Więc mamusie kupujmy z rozsądkiem
Ja również polecam do łóżeczka pościel Feretti- super jakość!! Obecnie teraz firma Feretti organizuje konkurs do końca maja. Wystarczy zakupić dwa produkty firmy Feretti i wysłać o pełnej godzinie sms-a a można wygrać 3 częściowy komplet do łóżeczka 😀 dla dzidziusia.
W kwestii wyprawki nie dajmy się zwariować – przesada nie jest wskazana! Są rzeczy przez producenta określane jako niezbędne, a tak naprawdę można się bez nich obejść!
Moge doradzić w kwestii butelek – polecam Avent Philips.
pościel
my mamy pościel feretti od roku i sprawuje sie bez zastrzeżeń. poleciła nam pani w sklepie i chwała jej za to!
do Wiki
mały ma niecałe 4 latka a pościel była kupiona jak miał ok 6 mies. kupiłam właśnie tę gdyż bardzo mi ją polecano a moja rodzina jest dość alergiczna więc wybrałam najlepszą na takie schorzenia.
wzory i kolory to argument ostateczny
najważniejsza jest trwałość tego produktu i to ze utrzymuje stałą temperaturę podczas snu. bardzo dobrze się pierze… same plusy!
Do Adrianny
\”Do dziś\” czyli jak długo? Ponieważ to mało konkretne określenie a \”już dawno\” to pojęcie względne i wiem, że dla niektórych rok czasu to dawno a dla niektórych 10 lat to dawno. Czym się kierowałaś, gdy wybierałas tą pościel? Tylko tym, że to wiodąca firma na rynku? Czy raczej zdrowotnością, materiałem, wykonaniem, praktycznością, w dalszej kolejności wzorami. Czy to wszystko jest wysokiej jakości?
re:Kołderka, pościel, materac, poduszecz
wybór tych rzeczy o których piszesz nie jest łatwy. jesli masz w rodzinie alergików warto zainwestowaś w odpowiednią antyalergiczną pościel. my kupowaliśmy już dawno i wtedy wiodącą firmą na rynku była firma feretti. poszwy mamy ze specjalnej tkaniny purista. nabyliśmy cały zestaw i służy nam do dziś:) rożki też mają..
Kołderka, pościel, materac, poduszeczka
Bardzo mało jest napisane o tym, jakie wybierać powyższe rzeczy do łóżeczka. Czym młoda mama powinna się kierowac w wyborze tego typu akcesoriów? Jest tylko napisane o rożku, który starcza na stosunkowo krótki okres.