Wiele kobiet informację o tym, że zostaną mamą przyjmują z radością, ale i z obawą. Rodzi się wiele pytań, wątpliwości i dylematów.
Dziś postaramy się rozwiązać te, które najczęściej pojawiają się w Waszych wypowiedziach na naszym baby-showerowym forum.
Tutaj zasada jest prosta: Jesteś w ciąży? Nie pij! Współczesna medycyna nie wyznaczyła bowiem granicy „bezpiecznego” picia. Skoro więc nie wiemy, ile gram i jakiego typu alkoholu może zaszkodzić maleństwu, nie pijmy go wcale. Regularne upijanie się w czasie, gdy kobieta nosi pod sercem dziecko, to świadome narażenie maluszka na kłopoty ze zdrowiem. Jeśli jednak zdarzyło się tak, że o ciąży dowiedziałaś się po imprezie, na której piłaś, ale była to sytuacja jednorazowa ( po potwierdzeniu ciąży nie sięgałaś po alkohol), to z duży prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że Twoje dziecko jest bezpieczne.
Nikt nie wie na pewno, dlaczego w pierwszych miesiącach ciąży tak bardzo wyostrza się zmysł węchu u ciężarnej. Te zapachy, które dotąd uwielbiałaś, nagle staną się nie do zniesienia. Mogą także powodować wymioty. To stan zupełnie normalny, charakterystyczny zwłaszcza dla pierwszego trymestru. Co wówczas robić? Najlepiej unikać drażniących zapachów i po prostu przetrwać ten czas.
To mit, że mdłości u ciężarnych występują jedynie o poranku. Zwykle dopadają przyszłe mamy o każdej porze dnia lub nocy. A powodów może być kilka: wysoki poziom hormonu hCG, spadek ciśnienia krwi, spowolnienie trawienia czy wzrost poziomu estrogenów. Co można na to poradzić? Lekarze zalecają spożywanie kilku, małych, lekkostrawnych posiłków w ciągu dnia, a między posiłkami – picie jak największej ilości niegazowanej wody mineralnej. Unikaj także miejsc, które generują intensywny zapach. Wyostrzony zmysł powonienia może – w konsekwencji – wywołać mdłości.