Rodzice świadomie wychowujący swoje dziecko wiedzą, że pomaganie, wspieranie, aktywne, wspólne spędzanie czasu, pomaga dziecku lepiej, szybciej i skuteczniej rozwijać w sobie te cechy i wartości, będące wytyczną prawidłowego wszechstronnego rozwoju.
Zabawki, gry komputerowe lub telewizyjne nie zastąpią cennego kontaktu rodzica z dzieckiem. Warto zatem skorzystać z kilku poniższych przykładów zabaw, np. gdy pogoda za oknem nie dopisuje na wspólne spacery.
Mowa – bogactwo mowy umożliwia sprawniejsze i ciekawsze wypowiadanie się na różnorodne tematy, zarówno w formie mówionej jak i pisanej. Wzbogacanie słownictwa następuje od nazywania rzeczy, zjawisk, uczuć, sytuacji, etc. po czytanie książek, słuchanie słuchowisk, czy też oglądanie ciekawych programów.
Myślenie – pozwala człowiekowi łączyć swoje doświadczenie z umiejętnością przewidywania zależności przyczynowo-skutkowych. Rozwija się je poprzez codzienne pokazywanie, uczenie
występowania zależności i stawianie doświadczeń.
Koncentracja – skupienie się na konkretnym zadaniu wymaga od człowieka dużego wysiłku. Istotne jest zatem odpowiednie i regularne trenowanie koncentracji, poprzez różnego rodzaju ćwiczenia typu puzzle, sudoku, etc.
Orientacja przestrzenna– potrzebna jest człowiekowi do prawidłowego przemieszczania się, ale także, m.in. do prawidłowego pisania, czytania oraz uczenia się. Odpowiednie uświadomienie położenia ciała wymaga odpowiednich rodzajów ćwiczeń.
Uczucia – towarzyszą człowiekowi od narodzin i bywają wytyczną postępowania i działania. Ważne jest zatem zapoznanie się z bogatą terminologią uczuć i odpowiednie ujawnianie ich poprzez słowa, czyny, działania.
Umiejętności współżycia i współdziałania w grupie- to podstawa życia społecznego. Odpowiednie reagowanie na uczucia, zachowania, działania, postępowanie innych ludzi na nas
i odwrotnie wymaga bezpośredniej konfrontacji. Podczas tej konfrontacji człowiek wykorzystuje wcześniej opisane wartości i czynności, które zdobywa i rozwija w trakcie całego swojego rozwoju.