Plastyczność mózgu dziecka – czy wiesz jak wspierać potencjał rozwojowy swojego maluszka?

Plastyczność mózgu dziecka – czy wiesz jak wspierać potencjał rozwojowy swojego maluszka?

Pierwsze trzy lata życia dziecka są okresem naintensywniejszego wzrostu. Dynamicznie rozwija się wtedy jego układ kostny i nerwowy, a rozwój mózgu osiąga szczytowe nasilenie. W pierwszym roku mózg niemowlęcia zwiększa rozmiar aż trzykrotnie, a 80% mózgu rozwija się w ciągu pierwszych dwóch lat życia. Mózg człowieka posiada niezwykłą zdolność do zmian w wyniku różnych aktywności. Plastyczność układu nerwowego oznacza, że mimo znaczącej roli uwarunkowań genetycznych, mamy wpływ na rozwój intelektualny naszego dziecka.

fotokarty

Czasem, w którym mózg człowieka jest najbardziej plastyczny i podatny na zmiany jest okres niemowlęctwa. W pierwszym roku życia mózg maluszka cechuje dynamiczny rozwój w obszarach: intelektualnym, fizycznym, społecznym i emocjonalnym. Dlatego właśnie w tym okresie ważne jest wspieranie i stymulowanie rozwoju swojego maleństwa.

Oprócz genów, na inteligencję i rozwój dziecka mają również wpływ czynniki środowiskowe, bodźce dostarczane z doświadczeń życiowych oraz właściwa dieta, dostosowana do wieku i bieżących potrzeb dziecka.

Jednym z najlepszych sposobów wspierania rozwoju jest zapewnianie dziecku odpowiednich ćwiczeń i zabaw dostosowanych do jego wieku. Ogromy wpływ na zdrowie, rozwój fizyczny i poznawczy dziecka ma również dieta. Prawidłowe odżywianie pozwala osiągnąć genetycznie uwarunkowany poziom IQ, a więc wykorzystać cały potencjał intelektualny dziecka. Szczególne znaczenie w rozwoju mają DHA z grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witamina D. Fakt ten potwierdzają badania i aktualne zalecenia ujęte w „Zasadach żywienia zdrowych niemowląt” Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments