Co pływa, a co tonie?

Odpowiedź znajdziemy na nowej wystawie w Koperniku – Płyń lub giń. Co pływa a co tonie? – sprawdzamy to od najmłodszych lat. Klasyczne kąpiele z gumowymi zabawkami szybko zmieniają się w świadome testowanie, jak różne przedmioty zachowują się w wodzie. Niejeden  rodzic stracił przez tę dziecięcą ciekawość ważne dokumenty czy telefon. I jeszcze musiał powiedzieć, dlaczego monety toną, a piłka unosi się na wodzie. Jak to możliwe, że taki duży statek pływa, a mały kamyk idzie na dno? I czy ten wir w umywalce mógłby wciągnąć taki statek? Pytania się mnożą i nie zawsze potrafimy znaleźć na nie odpowiedzi. Teraz to się zmieni. Wystarczy zabrać młodego badacza na wystawę Płyń lub giń.

Nowa wystawa czasowa Kopernika to 14 eksponatów, zabierających nas w wodne głębiny i utrzymujących na powierzchni. Ekspozycja mieści się ogromnych, metalowych kontenerach. Takich, w jakich przewozi się ładunki na statkach. Wszystkie – mniej lub bardziej – wypełnia woda. W sumie 7,5 tys. litrów – to ponad 40 pełnych wanien łazienkowych.

Płyń lub giń to doskonała rozrywka dla całej rodziny. Poczujemy tu siłę wody na własnej dłoni.  Dowiemy się, czy statki znikają w Trójkącie Bermudzkim. Poznamy roboty badające morskie dno. Uciekniemy z tonącego statku. Zanurkujemy na sucho i wykonamy podwodne selfie.

Wystawie towarzyszą eksponaty wypożyczone z Muzeum Nurkowania i Muzeum Warszawy. Porównamy kostium współczesnego nurka  ze skafandrem z lat 60 –tych, zobaczymy wydobyte z Wisły fragmenty rzeźb Zygmunta Otto, a przed budynkiem Centrum Nauki Kopernik stanie prawdziwy batyskaf.

Wystawa dostępna jest od 18 sierpnia 2016 r.

plyn-gin1

plyn-gin2

Wstęp w ramach biletu do Kopernika.

 

Zobacz:  Mamaville Targi dla mamy i dziecka
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments