Poród i to, co po nim, to WIELKIE NIEZNANE. Warto pójść do szkoły rodzenia, by temu, co Cię czeka, nadać bardziej konkretny kształt, abyś wiedziała, czego spodziewać się w czasie porodu, umiała radzić sobie ze skurczami i oddechem, uwierzyła we własne siły.
Szkoły różnią się między sobą w sposobie ujęcia tematów, a nawet ich treści. Program typowej szkoły obejmuje cykl wykładów o rozwoju wewnątrzmacicznym dziecka, o przebiegu ciąży, porodu i połogu; wprowadza w tajniki naturalnego karmienia, zawiera też praktyczną naukę opieki nad noworodkiem, jego kąpieli i pielęgnacji. W większości z nich w czasie zajęć można zwiedzić oddział położniczy. Wykładowcy starają się nauczyć kobiety odpowiednich zachowań, sposobów oddychania i parcia.
Nowocześniejsze szkoły traktują poród jako proces spontaniczny. Ćwiczenia mają pomóc kobiecie w słuchaniu i rozumieniu tego, co mówi jej ciało, w odnalezieniu własnego rytmu oddechu, utwierdzeniu się we własnej sile. Usłyszysz, że kobieta nie musi uczyć się rodzenia, bowiem instynktownie wie, jak to robić. Większy nacisk na emocje towarzyszące ciąży, porodowi i połogowi pomoże Ci przygotować się do wielkiej zmiany w życiu Twoim i Twojej rodziny.
W dużych miastach masz większy wybór – działa tam zwykle kilka szkół, przyszpitalnych i prywatnych, przy parafiach i stowarzyszeniach. Trudniej jest w mniejszych miejscowościach. Ale i w nich, obok przyszpitalnej szkoły, powstaje coraz więcej szkół prywatnych.
Zanim wybierzesz szkołę, zastanów się, jakie są Twoje wobec niej oczekiwania, a także gdzie będziesz rodzić, sama czy z bliską osobą. Poproś znajomych o opinię. Zadzwoń do kilku szkół i porozmawiaj z instruktorami prowadzącymi kursy – jak duże są grupy, gdzie odbywają się zajęcia, a także jaki jest program. Jeżeli planujesz poród w domu lub poród aktywny w szpitalu, bez ingerencji medycznych, dowiedz się, jakie poglądy na ten temat mają prowadzący. Jeżeli chciałabyś zawrzeć bliższe znajomości, wybierz szkołę, w której grupy są małe. Być może chciałabyś na zajęcia przychodzić z mamą lub przyjaciółką – dowiedz się, jak prowadzący zapatrują się na towarzystwo osób innych niż ojciec dziecka. W niektórych szkołach, najczęściej przyszpitalnych, w czasie zajęć masz okazję poznać osoby pracujące na oddziale – niektóre z nich być może będą asystować przy Twoim porodzie. Poczujesz się wtedy raźniej. Wiele szkół oferuje także spotkania po porodzie, grupy wsparcia dla matek karmiących, naukę masażu niemowlęcego oraz gimnastykę w połogu.
Idąc do szkoły rodzenia, pamiętaj – istnieje ona po to, by pomóc Ci w spokoju i radości przygotować się do narodzin Twojego dziecka. Nie wahaj się pytać, gdy masz wątpliwości, prosić o wyjaśnienia, gdy czegoś nie rozumiesz, i o wsparcie, gdy go potrzebujesz.
Zajęcia w szkole rodzenia najlepiej zacząć pod koniec II i w III trymestrze ciąży. Zawczasu dowiedz się, kiedy prowadzone są zapisy do grupy, która Tobie najbardziej odpowiada.