Po co szkoła rodzenia

Poród i to, co po nim, to WIELKIE NIEZNANE. Warto pójść do szkoły rodzenia, by temu, co Cię czeka, nadać bardziej konkretny kształt, abyś wiedziała, czego spodziewać się w czasie porodu, umiała radzić sobie ze skurczami i oddechem, uwierzyła we własne siły.

Szkoły różnią się między sobą w sposobie ujęcia tematów, a nawet ich treści. Program typowej szkoły obejmuje cykl wykładów o rozwoju wewnątrzmacicznym dziecka, o przebiegu ciąży, porodu i połogu; wprowadza w tajniki naturalnego karmienia, zawiera też praktyczną naukę opieki nad noworodkiem, jego kąpieli i pielęgnacji. W większości z nich w czasie zajęć można zwiedzić oddział położniczy. Wykładowcy starają się nauczyć kobiety odpowiednich zachowań, sposobów oddychania i parcia.

Nowocześniejsze szkoły traktują poród jako proces spontaniczny. Ćwiczenia mają pomóc kobiecie w słuchaniu i rozumieniu tego, co mówi jej ciało, w odnalezieniu własnego rytmu oddechu, utwierdzeniu się we własnej sile. Usłyszysz, że kobieta nie musi uczyć się rodzenia, bowiem instynktownie wie, jak to robić. Większy nacisk na emocje towarzyszące ciąży, porodowi i połogowi pomoże Ci przygotować się do wielkiej zmiany w życiu Twoim i Twojej rodziny.

W dużych miastach masz większy wybór – działa tam zwykle kilka szkół, przyszpitalnych i prywatnych, przy parafiach i stowarzyszeniach. Trudniej jest w mniejszych miejscowościach. Ale i w nich, obok przyszpitalnej szkoły, powstaje coraz więcej szkół prywatnych.

Zanim wybierzesz szkołę, zastanów się, jakie są Twoje wobec niej oczekiwania, a także gdzie będziesz rodzić, sama czy z bliską osobą. Poproś znajomych o opinię. Zadzwoń do kilku szkół i porozmawiaj z instruktorami prowadzącymi kursy – jak duże są grupy, gdzie odbywają się zajęcia, a także jaki jest program. Jeżeli planujesz poród w domu lub poród aktywny w szpitalu, bez ingerencji medycznych, dowiedz się, jakie poglądy na ten temat mają prowadzący. Jeżeli chciałabyś zawrzeć bliższe znajomości, wybierz szkołę, w której grupy są małe. Być może chciałabyś na zajęcia przychodzić z mamą lub przyjaciółką – dowiedz się, jak prowadzący zapatrują się na towarzystwo osób innych niż ojciec dziecka. W niektórych szkołach, najczęściej przyszpitalnych, w czasie zajęć masz okazję poznać osoby pracujące na oddziale – niektóre z nich być może będą asystować przy Twoim porodzie. Poczujesz się wtedy raźniej. Wiele szkół oferuje także spotkania po porodzie, grupy wsparcia dla matek karmiących, naukę masażu niemowlęcego oraz gimnastykę w połogu.

Zobacz:  Dentysta a ciąża

Idąc do szkoły rodzenia, pamiętaj – istnieje ona po to, by pomóc Ci w spokoju i radości przygotować się do narodzin Twojego dziecka. Nie wahaj się pytać, gdy masz wątpliwości, prosić o wyjaśnienia, gdy czegoś nie rozumiesz, i o wsparcie, gdy go potrzebujesz.

Zajęcia w szkole rodzenia najlepiej zacząć pod koniec II i w III trymestrze ciąży. Zawczasu dowiedz się, kiedy prowadzone są zapisy do grupy, która Tobie najbardziej odpowiada.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments