Poduszka dla niemowlaka – co warto wiedzieć?

Poduszka dla niemowlaka

Kompletując wyprawkę dla niemowlaka, wiele rodziców zastanawia się, co kupić, aby zapewnić dziecku komfortowy i zdrowy sen. W komplecie z kołderką znajduje się najczęściej cienka poduszka, na której układanie malucha w łóżeczku jest tematem wielu dyskusji wśród pediatrów. Jedni uważają, że poduszka dla noworodka jest niepotrzebna, ponieważ może być przyczyną wystąpienia wad rozwojowych. Inni zaś twierdzą, że posiadanie cienkiej i miękkiej poduszki klin dla noworodka zapobiega m.in. zachłyśnięciu się treściami żołądkowymi. Wybór poduszek jest ogromny i różnorodny. W każdym domu przydać się mogą m.in.: poduszka do spania w łóżeczku, poduszka do wózka oraz poduszka rogal do karmienia. Zanim wybierzesz odpowiedni model, dowiedz się więcej o poduszce dla niemowlaka.

Poduszka dla niemowlaka – od kiedy?

Pediatrzy zalecają, aby noworodki i niemowlaki leżały na płaskim materacu bez poduszki do co najmniej 18. miesiąca życia. Dlaczego? Ciało noworodka powinno być utrzymane w linii prostej, zatem podkładanie pod główkę poduszki zaburza jego ułożenie, co niekiedy może być przyczyną odkształcenia główki, ale także prowadzić do wystąpienia napięcia mięśniowego w szyj i grzbiecie. Poduszka dla noworodka stanowi więc małą przeszkodę dla główki, która porusza się w ciągu dnia w jednej linii z ciałem. Wówczas maluszek czuje opór i zaczyna napinać mięśnie szyi, co może być przyczyną asymetrii. Są jednak sytuacje, kiedy poduszka dla niemowlaka jest wskazana, m.in.: trudności w oddychaniu, katar dziecka, nadmierne ulewanie będące konsekwencją refluksu żołądkowo-przełykowego.

Jaka poduszka dla noworodka?

Jeżeli istnieją wskazania medyczne do leżenia i spania noworodka na poduszce, to warto wybrać taką, która będzie warunkowała prawidłowy rozwój dziecka. Niemowlęta, które często ulewają powinny spać na poduszce z klinem, dzięki główka jest w pozycji pochyłej. Poduszka klin dla noworodka zapewnia bezpieczne ułożenia dziecka na plecach i zapobiega zadławieniu się podczas ulewania. Klin dla noworodka pozwala na wygodne ułożenie do snu i zwiększa komfort oddychania u zakatarzonych maluchów, ułatwiając spływanie wydzieliny z nosa. Poduszka klin dla niemowląt cieszy się pozytywnymi opiniami wśród rodziców dzieci chorujących na refluks żołądka. Jest bezpieczna dla noworodka, to idealne rozwiązanie do wózka i łóżeczka. Do codziennej opieki nad noworodkami i wcześniakami pediatrzy zalecają poduszkę stabilizacyjną.  Pamiętać należy, że każda poduszeczka dla niemowlaka powinna być dostosowana do kształtu i rozmiaru ciała dziecka.

Poduszka stabilizacyjna dla noworodka

Poduszka stabilizacyjna może być używana jako gniazdko, w którym noworodek będzie miał prawidłowo napięte mięśnie ciała, co z pewnością zminimalizuje wystąpienie mimowolnych odruchów kończyn, objawiających się nagłych drganiem, tzw. odruchy Moro. Kładąc niemowlę na takiej poduszce, można być pewnym, że nie przesunie się ono w czasie leżenia czy podczas snu.  Poduszka stabilizacyjna może być stosowana jako wałek, aby zapobiec zachłyśnięciu się pokarmem podczas ulewania. Poduszka wałek dla dzieci można wykorzystać w późniejszym etapie rozwoju; przyda się także do wózka, do samochodu lub do karmienia piersią.

Poduszka rogal dla niemowlaka – czy jest bezpieczna?

Szalenie modne i bardzo wygodne są rogale, czyli poduszki do karmienia piersią. Poduszkę mama kładzie na swoich kolanach, a na nich układa bobasa i przystawia do piersi. Ważne jest to, aby poduszka rogal służyła tylko do karmienia. Jeżeli dziecka na niej zaśnie podczas jedzenia, to należy je zabrać z poduszki i odłożyć do łóżeczka.  Rogal dla niemowlaka to świetne udogodnienie dla mamy, jednak dla dziecka może być niebezpieczny, gdy malec zostanie na nim sam na sam. Niemowlę może zsunąć się z takiej poduszki. Co więcej – ułożenie główki noworodka na poduszce rogal jest nienaturalne. Alternatywą dla poduszki rogal dla niemowlaka jest poduszka stabilizacyjna.

Z jakiego materiału poduszka dla dziecka?

Kupując poduszkę dla dziecka, należy zwrócić uwagę na materiał, który niewątpliwie wpływa na jej twardość. W sklepach znajdziemy poduszki dla dzieci wypełnione m.in. mikrowłóknami poliestrowymi oraz puchem. Poduszki z pierza są dość twarde i ciężki, co więcej – nie są zalecane dzieciom z względu na możliwość wystąpienia alergii. Godne polecenia są poduszki dla niemowląt hipoalergiczne z miękkiej pianki, w której nie będą rozwijać się ani grzyby ani roztocza oraz z bawełny – poduszka będzie oddychająca i przyjazna dla skóry. Jeżeli zależy nam na poduszce spłaszczonej i miękkiej, to idealna będzie taka z bawełny. Poduszki poliestrowe są bardziej twarde i zachowują swój kształt o wiele dłużej niż te uszyte z naturalnych tkanin. Wybierając poduszkę, należy zwrócić uwagę, czy tkanina jest certyfikowana  – wówczas możemy być pewni, że materiał jest bezpieczny dla zdrowia. Dobrze widziane na materiałach dla dzieci, są następujące certyfikaty: Oeko-Tex 100, Bezpieczny dla Niemowląt, Bezpieczny dla Dziecka, Przyjazny dla Człowieka,  GOTS (Global Organic Textile Standard).

Poduszka dla niemowlaka – jaki kształt i rozmiar?

Najczęściej poduszka dla niemowląt ma wymiary 40/60 cm i grubość – 2-5 cm.  Im poduszka jest większa, tym bardziej niebezpieczna dla dziecka, ponieważ może być przyczyną uduszenia i tzw. zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Jeżeli niemowlę wierci się podczas snu, powinno mieć poduszkę elastyczną i nieco twardo. Dla maluszka śpiącego na brzuchu najlepsza będzie poduszka miękka i płaska. Kupując każdą poduszkę dla dziecka, należy sprawdzić twardość – wystarczy nacisnąć palcem, aby zobaczyć, czy poduszka szybko odzyskuje swój kształt. Jeżeli powrót do kształtu trwa długo, może to oznaczać, że poduszka jest zbyt twarda dla główki dziecka.

Poduszki dla niemowląt do zadań specjalnych

Niektóre poduszki spełniają dodatkowe funkcje, np. rehabilitacyjna poduszka na płaską główkę – profilowana i wykonana z pianki, która pod wpływem ciepłoty ciała dopasowuje się do główki dziecka. Do wózka sprawdzi się poduszka antywstrząsowa w kształcie motyla. Ma ona miękkie „skrzydełka”, które ochraniają główkę i pozwalają na jej ułożenie w sposób bezpieczny i naturalny. Poduszka motylek dla niemowląt może być także używana do fotelika samochodowego, dzięki temu głowa nie opada w dół i nie przekrzywia się w prawą czy w lewą stronę.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl
Katarzyna Pawłowska

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama.

Zobacz również

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments