Dzieci poznają świat i uczą się nowych rzeczy poprzez zabawę. Dlatego warto im sprezentować zabawki, które nie tylko dostarczą im rozrywki, ale również pomogą w odkrywaniu świata. Jakie zabawki edukacyjne wybrać?
- Dlaczego edukacyjne zabawki dla dzieci są ważne?
- Rodzaje zabawek edukacyjnych dla dzieci
- Jak wybrać zabawki edukacyjne?
Dlaczego edukacyjne zabawki dla dzieci są ważne?
Zabawki edukacyjne niosą radość dzieciakom w różnym wieku, a przy tym mają wysoką wartość dydaktyczną. Ich zadaniem jest rozbudzanie ciekawości, chęci nauki i odkrywania świata. Roboty, tablice, klocki czy innego rodzaju zabawki pozwalają wspierać rozwój poznawczy dzieci od najmłodszych lat. Kształtują w maluchach pożądane społeczne cechy, takie jak umiejętności analityczne, myślenie logiczne, koncentracja czy cierpliwość.
W dobrych sklepach internetowych znaleźć można ogromny wybór rozmaitych zabawek i gier dydaktyczno-edukacyjnych. Tak bogata oferta gwarantuje, że z łatwością dopasujesz produkty do umiejętności, wieku oraz potrzeb dziecka na każdym etapie jego rozwoju.
Rodzaje zabawek edukacyjnych dla dzieci
Edukacyjne zabawki dla dzieci służą przede wszystkim do stymulacji narządu wzroku oraz wzmacniania koordynacji ręka-oko. Oddziałują także na zmysł dotyku i słuchu. Można je podzielić na cztery główne rodzaje:
- Zabawki muzyczne – obejmują grzechotki, ale również instrumenty, w tym organki, gitary, bębenki, cymbałki. Te akcesoria rozwijają słuch, uczą dzieci rytmu, a równocześnie stanowią świetne źródło zabawy;
- Zabawki logiczno-sensoryczne – można do nich zaliczyć różnego typu układanki, takie jak kostki logiczne, piramidki, labirynty, sortery, puzzle. Do tej kategorii można też zaliczyć tablice magnetyczne, kredowe, manipulacyjne, których zadaniem jest stymulowanie wyobraźni przez zaangażowanie zmysłów dotyku i wzroku. Zabawki te składają się z elementów o wielu kolorach i kształtach, dzięki czemu dziecko ćwiczy kreatywność, pamięć roboczą, myślenie logiczne. Ponadto korzystanie z tych zabawek uczy koncentracji, cierpliwości, wzmacnia koordynację wzrokowo-ruchową, rozwija zdolności manualne i wyobraźnię przestrzenną;
- Zabawki naukowe – służą do rozwijania pasji dziecka. Uczą też różnych zawodów i zachowań społecznych. Do tej kategorii można zaliczyć m.in. mikroskopy, teleskopy i zestawy doświadczalne, które stanowią świetną inwestycję w przyszłość malucha i mogą wpływać na jego wybory w dorosłym życiu;
- Zabawki elektroniczne – dostosowane do wieku malucha telefony, komputerki i tablety edukacyjne stanowią polecaną alternatywę dla smartfonów i tabletów rodziców. Zabawki te nie mają dostępu do internetu, co sprawia, że dziecko korzysta tylko z funkcji zamontowanych przez producenta. Zazwyczaj znajdują się w nich różne gry edukacyjne, umożliwiające interakcję i zapewniające dużą ilość bodźców. Polecaną zabawką elektroniczną są też roboty. Stanowią one polecaną alternatywę dla sterowanych samochodów. Uczą różnych rzeczy, m.in. podstaw programowania, logicznego myślenia, planowania czy języków obcych.
Jak wybrać zabawki edukacyjne?
Szeroka oferta zabawek edukacyjnych sprawia, że wybór konkretnej z nich nie zawsze jest prosty. Podstawową zasadą jest zawsze dobór gadżetu dostosowanego do pasji i wieku dziecka. Na opakowaniach swych artykułów producenci zazwyczaj umieszczają informację o grupie docelowej zabawki. Można też zdecydować się samodzielnie na produkt, który najlepiej pasuje do umiejętności i zainteresowań dziecka. Warto też zwrócić uwagę na materiały, z których zabawki są wykonane. Najlepiej zdecydować się na zabawki z drewna, które są wytrzymałe i naturalne.