1. Strona główna
  2. »
  3. AKTUALNOŚCI
  4. »
  5. Kampanie
  6. »
  7. Polki wciąż przegrywają z nowotworem

Polki wciąż przegrywają z nowotworem

kobieta

Już 16 krajów Unii Europejskiej wprowadziło powszechne szczepienia przeciwko wirusom wywołującym raka szyjki macicy.

fotokarty

 

W Polsce o wczesnej profilaktyce myślą pojedyncze samorządy. W dniach 18-24 stycznia 2009 roku w Europie odbywa się wiele imprez i wydarzeń, których podstawowym celem jest przypomnienie kobietom jak ważne jest dbanie o własne zdrowie i wykonywanie regularnych badań cytologicznych.Odbywający się po raz trzeci Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy organizowany przez European Cervical Cancer Association (Europejskie Stowarzyszenie Raka Szyjki Macicy) to okazja do dyskusji o losie polskich kobiet.

Czas działać!

Czy w natłoku codziennych obowiązków kobiety znajdują czas, żeby pomyśleć o własnym zdrowiu? Celem Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy jest zachęcenie kobiet do regularnego wykonywania badań profilaktycznych, które mogą uratować zdrowie a nawet życie. Przy tej okazji apelujemy: „STOP rakowi szyjki macicy. Zrób cytologię, zaszczep siebie i swoją córkę.” Warto skorzystać z ogólnodostępnych, bezpłatnych badań cytologicznych i uruchamianych przez niektóre placówki medyczne darmowych konsultacji u specjalistów.  

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy to także dobry moment na posumowanie dotychczasowych działań w zakresie profilaktyki tego nowotworu oraz refleksja nad tym, co możemy jeszcze zrobić. W statystyce zachorowalności na raka szyjki macicy Polska zajmuje drugie miejsce w Europie, zaraz po Rumunii.

„Nowotwory szyjki macicy należą do najczęściej występujących nowotworów narządu płciowego. I niestety, najczęściej kobiety umierają z powodu tej choroby. Polska jest niechlubnym przykładem tego stanu. W krajach Europy Zachodniej, gdzie profilaktyka jest bardzo silnie wdrażana i energicznie przeprowadzana od wielu lat, umieralność  z powodu tego nowotworu jest bardzo niska.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne ogłosiło rok 2009 Rokiem Zdrowia Kobiety. Naszym celem jest propagowanie prozdrowotnych zachowań. Będziemy zachęcać panie do regularnego wykonywania badań profilaktycznych.” – mówi prof. dr hab. n. med. Jan Kotarski, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Polska kontra Europa – czy jest szansa dla naszych dziewczynek?

Większość krajów Unii Europejskiej zdecydowało się na wprowadzenie programów zapobiegających rakowi szyjki macicy i powszechne szczepienie dziewczynek. W czerwcu 2008 roku Departament Zdrowia Wielkiej Brytanii rozpoczął Narodowy Program Przeciwdziałania Wirusowi HPV, który potrwa 3 lata. W pierwszym roku zostaną zaszczepione wszystkie dziewczynki w wieku 12 i 13 lat. W kolejnych latach szczepieniem objęte zostaną również dziewczęta w wieku od 14 do 18 lat.
W listopadzie 2008 r. Holandia podjęła decyzję o zaszczepieniu przeciw wirusowi HPV wszystkich 12-latek. W pierwszej połowie 2009 roku zostanie także wdrożony program szczepień uzupełniających dla wszystkich dziewcząt w wieku 13-16 lat. Szacuje się, że w ciągu pierwszego roku zostanie zaszczepionych ponad 350 tys. dziewcząt. W ostatnim czasie również Rumunia podjęła decyzję o populacyjnym szczepieniu nastolatek. W Polsce szczepienia przeciwko wirusowi HPV nie są finansowane ani nawet współfinansowane, choć trafiły na listę szczepień zalecanych.

 

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments