Fundacja Kobieta i Natura zwraca się z prośbą o wsparcie działań na rzecz poprawy opieki nad ciężarnymi i rodzącymi w dolnośląskich szpitalach.
Sympozjum odbyło się 25.09.2008 r. we Wrocławiu, wzięło w nim udział blisko 600 lekarzy, położnych i psychologów z całej Polski. Wykłady wygłosili wysokiej klasy specjaliści ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Polski. Niestety zaprezentowane w czasie konferencji nowoczesne standardy opieki nad ciężarną i rodzącą spotkały się z niezrozumieniem, a nawet niechęcią części środowiska medycznego. Musimy pamiętać, że w naszym regionie procent umieralności okołoporodowej oraz interwencji medycznych podczas porodu należy do najwyższych w Polsce. Sytuacja wymaga zatem dynamicznych działań. Pragniemy zaprezentować Państwu obowiązujące w Unii Europejskiej zalecenia WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) w zakresie opieki nad rodzącą i noworodkiem” – informuje Fundacja.
1. W szpitalu należy stworzyć odpowiednie warunki do porodów fizjologicznych, zaś wszelkie zabiegi i interwencje medyczne muszą zostać poprzedzone zgodą rodzącej wyrażoną w sposób świadomy i swobodny.
2. Kobieta powinna mieć możliwość wyboru najbardziej wygodnej dla siebie pozycji porodu (personel powinien być przygotowany do przyjmowania porodów w pozycji wertykalnej).
3. W normalnie przebiegającym porodzie kobieta powinna mieć zapewnioną intymność, swobodę ruchu, powinna jeść i pić wedle swoich potrzeb.
4. Należy ograniczyć wykonywanie zabiegów nacinania krocza – światowe standardy przewidują konieczność nacinania krocza u ok.20% rodzących, tymczasem w wielu dolnośląskich szpitalach nawet 90% rodzących ma nacinane krocze.
5. Trzeba zapewnić szybki i możliwie długotrwały kontakt noworodka z ciałem mamy- noworodek powinien zaraz po porodzie trafić na brzuch mamy.
6. Należy stworzyć odpowiednie warunki do karmienia piersią- wspierać karmiące mamy i upowszechniać poradnictwo laktacyjne.
Źródło: ()
Autor: Aleksandra Dudzisz