Pomóż ciężarnym kobietom

Fundacja Kobieta i Natura zwraca się z prośbą o wsparcie działań na rzecz poprawy opieki nad ciężarnymi i rodzącymi w dolnośląskich szpitalach.

Fundacja od kilku lat realizuje projekt „Szkoły Świadomego Macierzyństwa”. Pomaga kobietom w ciąży oraz po porodzie, organizuje cykliczne spotkania, szkolenia i warsztaty dla kobiet po porodzie, poradnictwo laktacyjne. Wydaje materiały edukacyjne oraz kwartalnik. Fundacja od kilku lat prowadzi monitoring sytuacji porodowej na Dolnym Śląsku. „Zgromadzony materiał (na podstawie ankiet, wypowiedzi kobiet oraz danych ze szpitali i oddziałów położniczych) zachęcił nas do zorganizowania Międzynarodowego Sympozjum „Świadome i nowoczesne podejście do porodu”.

Sympozjum odbyło się 25.09.2008 r. we Wrocławiu, wzięło w nim udział blisko 600 lekarzy, położnych i psychologów z całej Polski. Wykłady wygłosili wysokiej klasy specjaliści ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Polski. Niestety zaprezentowane w czasie konferencji nowoczesne standardy opieki nad ciężarną i rodzącą spotkały się z niezrozumieniem, a nawet niechęcią części środowiska medycznego. Musimy pamiętać, że w naszym regionie procent umieralności okołoporodowej oraz interwencji medycznych podczas porodu należy do najwyższych w Polsce. Sytuacja wymaga zatem dynamicznych działań. Pragniemy zaprezentować Państwu obowiązujące w Unii Europejskiej zalecenia WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) w zakresie opieki nad rodzącą i noworodkiem” – informuje Fundacja.

1. W szpitalu należy stworzyć odpowiednie warunki do porodów fizjologicznych, zaś wszelkie zabiegi i interwencje medyczne muszą zostać poprzedzone zgodą rodzącej wyrażoną w sposób świadomy i swobodny.
2. Kobieta powinna mieć możliwość wyboru najbardziej wygodnej dla siebie pozycji porodu (personel powinien być przygotowany do przyjmowania porodów w pozycji wertykalnej).
3. W normalnie przebiegającym porodzie kobieta powinna mieć zapewnioną intymność, swobodę ruchu, powinna jeść i pić wedle swoich potrzeb.
4. Należy ograniczyć wykonywanie zabiegów nacinania krocza – światowe standardy przewidują konieczność nacinania krocza u ok.20% rodzących, tymczasem w wielu dolnośląskich szpitalach nawet 90% rodzących ma nacinane krocze.
5. Trzeba zapewnić szybki i możliwie długotrwały kontakt noworodka z ciałem mamy- noworodek powinien zaraz po porodzie trafić na brzuch mamy.
6. Należy stworzyć odpowiednie warunki do karmienia piersią- wspierać karmiące mamy i upowszechniać poradnictwo laktacyjne.

Zobacz:  XXI edycja akcji Żółty Tydzień trwa

Źródło: ()
Autor: Aleksandra Dudzisz

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments