Pomóż swojemu dziecku powstrzymać rotawirusy

Rotawirusy są główną przyczyną ostrej biegunki wśród dzieci do 5. roku życia – w Polsce w 2017 roku zachorowało prawie 33 tysiące maluchów. Aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji, warto zdecydować się na szczepienie dziecka. Jak wygląda szczepienie, kiedy należy zaszczepić dziecko oraz jakie są przeciwwskazania?

Szczepionki jako profilaktyka

W klimacie umiarkowanym szczyt zachorowań przypada na miesiące zimowe. W krajach Afryki infekcje rotawirusowe stanowią jedną z głównych przyczyn śmierci wśród dzieci. W warunkach europejskich leczenie biegunki jest dobrze opanowane, jednak przebycie infekcji rotawirusem niesie ze sobą ryzyko wielu komplikacji i niepotrzebnych powikłań: zapalenia płuc, zaburzeń trawienia, upośledzenia funkcji wątroby lub powikłań neurologicznych.

Istnieje prosty sposób na skuteczne zapobieganie infekcjom rotawirusowym, a mianowicie zaszczepienie dziecka. Temat aktualnie jest żywy w debacie publicznej ze względu na obecny projekt wprowadzenia szczepionki przeciw rotawirusom do kalendarza szczepień obowiązkowych. Możliwe, że wszystkie dzieci urodzone po 31 grudnia 2020 roku zostaną objęte koniecznością podania szczepionki.

Jak wygląda szczepienie?

Aktualnie jest ono odpłatne i składa się z 2 lub 3 dawek (zależy od wybranego preparatu). Dużym plusem jest fakt, że nie musimy kłuć maleństwa, ponieważ szczepionkę podajemy drogą doustną. Zalecane jest aby uodpornienie zostało przeprowadzone między 6. tygodniem a 6. miesiącem życia dziecka. Po więcej informacji warto zgłosić się do swojego pediatry: https://dpmed.pl/

Kiedy zdecydowanie warto zaszczepić dziecko?

Wtedy, gdy planujemy wysłać malucha do żłobka lub przedszkola. Infekcja roznosi się drogą kropelkową (poprzez ślinę, kichnięcie, kaszel) oraz fekalno-oralną (brudne ręce, niestosowanie zasad higieny w toalecie). Dlatego w miejscach, gdzie dzieci jest dużo, rotawirusy szczególnie łatwo się szerzą.

Zobacz:  Wpływ diety dziecka na rozwój zgryzu

Jakie niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) mogą się pojawić?

Szczepionka przeciw rotawirusom jest żywa, jednak najczęściej nie obserwuje się w ogóle niepożądanych odczynów poszczepiennych. Rzadko mogą się pojawić: biegunka, wymioty, gorączka, brak łaknienia – wszystkie te dolegliwości mają łagodny przebieg i szybko ustępują.

Jakie dzieci nie powinny się zaszczepić?

1. Starsze niż 24. lub 32. tydzień życia (zależy od wybranego preparatu).

2. Z aktualną infekcją o ciężkim przebiegu, z wymiotami oraz biegunką.

3. Dzieci z zakażeniem HIV i innymi zaburzeniami odporności.

4. Maluchy z alergią na jakikolwiek składnik szczepionki.

5. Dzieci po przebytym wgłobieniu jelita lub z wadami przewodu pokarmowego.

Bibliografia:

[1] – Kawalec W., Grenda R., Kulus M., Pediatria i neonatologia, PZWL, 2018

[2] – Lissauer T., Clayden G., Pediatria, Elsevier Urban & Partner Wydawnictwo,

Wrocław, 2013, wyd. 2

[3] – https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12337501/katalog/12712177?fbclid=IwAR174wT3yCjl__k-up9_6LRBu2u8t61p4al8ZPi31HgTdM-Nw2hMjLFlch0#12712177

[4] – https://powstrzymajrotawirusy.pl/

[5] – https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/rotawirusy/

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments