Poród w wodzie cieszy się coraz większym zainteresowaniem przyszłych mam. I trudno się temu dziwić, skoro – jak przekonują lekarze – ta forma porodu to same plusy – i dla rodzącej, i dla dziecka.
Choć poród w wodzie jest świetną alternatywną dla „zwykłego porodu”, to jednak nie wszystkie kobiety mogą z niego skorzystać. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ciąża zagrożona, poród przedwczesny, wady genetyczne płodu oraz różne dolegliwości i choroby ciężarnej, m.in. choroby układu krążenia, nadciśnienie lub niedociśnienie, infekcje czy choroby skóry i inne choroby przewlekłe. Jeśli jednak przyszłej mamie nic nie dolega, ciąża przebiega prawidłowo, waga dziecka nie jest zbyt duża, maluch ułożył się główką do dołu, lekarz nie widzi przeciwwskazań i na wyposażeniu szpitala znajduje się wanna do porodu – warto z tej opcji skorzystać!
Rodząca nie powinna się spieszyć z wchodzeniem do wody. Zbyt wczesne wejście do wanny może bowiem spowodować zahamowanie akcji porodowej. Jeśli tak się stanie, położna na pewno zaleci wyjście z wanny, spacer, przyjęcie pionowej pozycji. Do wanny najlepiej wejść wtedy, gdy skurcze są regularne, a rozwarcie szyjki macicy wynosi około 4-6 cm. Szybko odczujesz łagodzące i relaksujące działanie wody. Ciepła woda ( około 36-37 stopni) rozluźni mięśnie, złagodzi ból, szybko odpręży. Jednak zbyt długie siedzenie w wannie może osłabić rodzącą. Dlatego też lekarz lub położna na pewno zaleci przyszłej mamie regularne wyjścia z wanny. W praktyce wygląda to tak – pół godziny w wodzie, potem rodząca wychodzi z wanny, otula się ręcznikiem, przechodzi na badania. Potem znów półgodzinna kąpiel i ponowne monitorowanie stanu zdrowia maluszka.
W czasie porodu rodząca jest zanurzona w wannie do wysokości pępka, czyli do wysokości około 50 cm. Za każdym razem, gdy przyszła mama opuszcza wannę, położna zmienia wodę. A to ze względów higienicznych, oczywiście.