Poród w wodzie to wiele korzyści nie tylko dla Ciebie, ale i dla dziecka. Czas porodu jest krótszy, zatem jest mniejsze ryzyko niedotlenienia płodu.
Kiedy rodzisz w wodzie następuje złagodzenie momentu dekompresji główki. Oprócz tego, zostaje złagodzony szok porodowy. Kiedy rodzisz w wodzie jest mniejsze oddziaływanie hałasu i światła na dziecko, temperatura jest stała.Do porodu w wodzie muszą istnieć wskazania medyczne: dokuczliwe odczuwanie bólu, czy też dokuczliwy poród. Nie każda kobieta może jednak rodzić w immersji wodnej. Dziecko musi być ułożone główką do dołu, a kobieta rodząca musi być zdrowa.
Od paru lat w niektórych szpitalach w Polsce stał się możliwy poród w wodzie (w języku medycyny – immersja wodna).Działanie korzystne środowiska wodnego przejawia się w postaci działania relaksacyjnego – rozluźniającego.Odczuwalność skurczów w trakcie porodu jest zdecydowanie mniejsza. Siła wyporu wody zmniejszając ciężar macicy powoduje zmniejszenie nacisku na kość krzyżową rodzącej i zmniejszenie dolegliwości bólowych z tym związanych.
W czasie takiego porodu rodząca kobieta przebywa w wannie z wodą o temp. 36-37°C i głębokości 50-60 cm. Sala porodowa jest ogrzana do co najmniej 26°C. Najczęściej immersja wodna jest stosowana do łagodzenia bólu i zrelaksowania rodzącej w I okresie porodu. W niektórych szpitalach rodząca może przebywać w wodzie również w fazie parcia, i dziecko rodzi się do wody.
Dla noworodka korzystne jest przejście z jednego środowiska wodnego tj. z worka owodniowego w jamie macicy do drugiego, zewnętrznego o podobnych właściwościach fizykochemicznych.
nie wiem co napisac