Poznaj ciążowe fakty i mity

Obalamy znane mity na temat ciąży.

Czy kobieta w ciąży może dźwigać ciężary?
NIE. Kobieta od samego początku ciąży nie powinna podnosić ani dźwigać niczego, co waży więcej niż 4-5kg. Podnosząc jakiś pakunek powinna pamiętać o zachowaniu odpowiedniej postawy czyli tzw. przykucnięciu. Dzięki temu ochronisz swój kręgosłup, który w czasie ciąży i tak jest nadwyrężany przez rosnący brzuszek.

Czy ciężarna może się intensywnie opalać?
NIE. Mimo, że słońce ma pozytywny wpływ, gdyż dzięki niemu skóra wytwarza witaminę D, potrzebną dla rozwoju dziecka, wystarczy jedynie spacerować i to najlepiej w półcieniu. Intensywne opalanie nie jest wskazane z kilku powodów. Mianowicie, bardzo trudno jest się w 100% zabezpieczyć przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Ponadto skóra kobiety w ciąży jest bardzo podatna na słońce, które może doprowadzić do trudno usuwalnych przebarwień. I ostatnie to, że słońce może doprowadzić do odwodnienia, co powoduje zakłócenia gospodarki wodno-elektrolitowej, a to nie jest wskazane w czasie ciąży.

Palenie papierosów lub przebywanie w zadymionym pomieszczeniu albo w towarzystwie osób palących jest szkodliwe.
PRAWDA. Badania naukowców wskazują bardzo dobitnie jaki wpływ ma palenie papierosów na zdrowie palaczy i osób towarzyszących. Natomiast palenie w ciąży powoduje, że zostaje zahamowany wzrost dziecka. Jego organizm zatruwa się tlenkiem węgla, a poprzez łożysko dociera do niego mniej tlenu. Mówi się, że jeśli pali kobieta w ciąży to pali też jej nienarodzone dziecko. Każdy wypalony papieros to dostawa 4 tys. trujących substancji.

Zobacz:  Wizja porodu?
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments