Praca w ciąży? Najlepiej siedząca

Aktywność kobiet może pozytywnie wpływać na przebieg ciąży i rozwój płodu, a praca do 36 godzin tygodniowo nie wpływa niekorzystnie ani na ciężarną, ani na dziecko.

jednak praca stojąca w okresie ciąży może przyczynić się do wolniejszego wzrostu płodu, nie jest więc wskazana – wynika z holenderskich badań, publikowanych w internetowym wydaniu pisma „Occupational and Environmental Medicine”.

Praca w niesprzyjających warunkach – chodzi np. o narażenie na różne chemikalia, pracę zbyt długą, związaną z długim staniem, zbyt dużym wysiłkiem fizycznym lub stresem psychicznym – może mieć negatywne skutki.

Na podstawie badań dowiedziono, że praca obciążająca pod względem fizycznym lub zmianowa nie miała związku z przedwczesnym porodem i małą masą ciała dziecka po narodzinach. Ponadto, praca do 34-36 tygodnia ciąży nie miała negatywnego wpływu na rozwój płodu.

Jednak dzieci kobiet spędzających w pracy długi czas stojąc (nauczycielki, sprzedawczynie, opiekunki) miały głowy średnio o 1 cm mniejsze, gdy przyszły na świat. Wpływ na to miało wolniejsze tempo wzrostu w łonie mamy.

Z kolei ciężarne, które pracowały ponad 25 godzin tygodniowo miały ogólnie mniejsze dzieci niż panie, które spędzały w pracy mniej czasu.

Dzieci urodzone przez mamy pracujące dłużej miały nie tylko o 1 cm mniejszy obwód głowy, ale też ważyły o 148 do 198 gram mniej. Te różnice można było zaobserwować już w trzecim trymestrze ciąży, podkreślają badacze.

Wnioski nasuwają się same: zbyt długa praca lub praca związana z koniecznością stania może negatywnie wpływać na wzrost płodu. Ograniczenie tych czynników niesie za sobą korzyści dla przyszłego potomstwa. (PAP)

 

Zobacz:  Rodzi się coraz więcej wcześniaków
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments