Jak sobie radzić z kolką niemowlęcą?

Jak sobie radzić z kolką niemowlęcą?

Gdy dziecko długo płacze, każdy młody rodzic słyszy od krewnych czy znajomych, że to na pewno kolka niemowlęca. Nie zawsze jest to prawda. Aby zdiagnozować kolkę niemowlęcą musi ona spełniać konkretne kryteria.

fotokarty

Jeśli twój maluszek płacze bez uchwytnej przyczyny, najczęściej w godzinach popołudniowych lub wieczornych, przez ponad 3 godziny, co najmniej 3 razy w tygodniu, można myśleć o kolce niemowlęcej. Warunkiem rozstrzygającym, jest to, czy dziecko prawidłowo się rozwija i przybiera na masie. Jeśli tak, można postawić rozpoznanie kolki jelitowej i zabrać się za próby zlikwidowania podejrzewanej przyczyny. Jeśli nie, należy zwrócić na ten fakt uwagę lekarzowi, który powinien rozpocząć proces diagnostyczny celem ustalenia, jaka organiczna przyczyna powoduje takie zaburzenia. Bólowi mogą też towarzyszyć inne objawy, takie jak pozycja wyprostna kończyn czy oddawanie wiatrów, co ukierunkowuje nas na podejrzenie kolki jelitowej.

Gdy dziecko zaczyna płakać chwilę po posiłku i nie udaje się go uspokoić metodami które zazwyczaj pomagały, należy przystąpić do działań, które powinny złagodzić jego ból. Można pomasować delikatnie brzuszek lub plecy dziecka, ale jeśli dziecko zaczyna mocniej płakać przy lekkim ucisku, należy przestać i rozważyć wizytę u lekarza, ponieważ może być to objaw czegoś poważniejszego niż kolka jelitowa. Poza masażem można spróbować położyć ciepły kompres na brzuszek dziecka, albo zrobić mu ciepłą kąpiel. Ciepło powoduje rozluźnienie spiętych mięśni, co może złagodzić odczuwanie bólu. Należy pamiętać o tym, że każde dziecko reaguje inaczej i to co pomaga jednym może zaostrzać objawy u innych. Dlatego jeśli widzimy, że maluch nie czuje ulgi gdy stosujemy pewne zabiegi, należy spróbować czegoś innego.

Równie ważne jest zapewnienie dziecku spokoju i upewnienie się, że niemowlę nie jest przegrzane. Niemowlę nie powinno się nadmiernie pocić i być zaczerwienione (jeśli płacze jego twarz najprawdopodobniej będzie lekko zaczerwieniona, więc najlepiej jest sprawdzać inne części jego ciała), a gdy jest ubrane w śpioszki temperatura w pokoju nie powinna przekraczać 20–21°C. Z otoczenia powinno się, w miarę możliwości, usunąć nadmiernie działające bodźce takie jak hałas czy ostre oświetlenie. Ponadto, udowodniono, że dzieci palących matek częściej mają kolki od dzieci matek niepalących. Dlatego należy odstawić papierosy oraz nie dopuszczać, aby dziecko znajdowało się w pomieszczeniu zadymionym tytoniem.

Jako jeden z czynników powodujących kolkę podaje się stres występujący u dziecka. Oczywistym, jest, że u tak małej istotki stres może być wywołany jedynie napiętą sytuacją w domu, w skrajnych przypadkach molestowaniem dziecka. Co więcej, w grupach ryzyka wielogodzinny płacz dziecka może wywoływać akty agresji wobec niego, co może tylko wzmagać objawy.

Oprócz doraźnych sposobów radzenia sobie z kolką należy spróbować zmienić dietę, która może być przyczyną bólów. Najbardziej podejrzewanym powodem jest alergia pokarmowa, głównie na mleko krowie. Dlatego matki karmiące piersią powinny przestać je przyjmować, a u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym zaleca się podawanie produktu opracowanego specjalnie z myślą o niemowlętach, którym dokuczają kolki, takiego jak Bebiko Comfort 2. Niestety, najczęściej zmiana diety nie powoduje całkowitego ustąpienia objawów, ale może je łagodzić.

Nie jest prawdą, że kolka nie występuje po 3 miesiącu życia. Po prostu epizody płaczu są krótsze, co dla rodziców którzy przez ponad miesiąc co drugi dzień słyszeli dziecko płaczące przez 3 godziny, wydaje się oznaczać ustępowanie bólów. Średni czas trwania objawów zazwyczaj skraca się poczynając od 6 tygodnia życia, a w 12 tygodniu jest już o połowę krótszy, co często mylone jest ze skutecznością zmiany diety. Nie oznacza to jednak, że nie należy dołożyć wszelkich starań, by próbować ulżyć niemowlęciu w cierpieniu.

Kolka niemowlęca jest zjawiskiem częstym i niestety trudnym do opanowania. Najważniejsza jest cierpliwość rodziców i ciągłe okazywanie dziecku miłości, przytulanie i bujanie, nawet jeśli nie przestaje ono płakać. Objawy w końcu ustąpią, ale by być pewnym, że nie dzieje się nic złego zawsze konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments