Recenzja książki „Botanika duszy” Elizabeth Gilbert

Na kartach  powieści „Botanika duszy”poznajemy Almę Whittaker i historię jej niebanalnej rodziny. Dlaczego niebanalnej? Jej ojciec jest odkrywcą i przykładem na to jak szybko może spełnić się tzw. amerykański sen – w niespełna 20 lat z nędzarza staje się on milionerem. Osiąga to wszystko dzięki sprytowi, uporowi oraz umiejętności skorzystania ze sprzyjających okoliczności. Matka Almy była kobietą nieprzeciętnie inteligentną i posiadała dużą wiedzę, co wyróżniało ją znacznie na tle innych kobiet tego okresu (trzeba tutaj zaznaczyć, że akcja książki rozgrywa się na początku XIX wieku). Kobieta przewyższała swoją wiedzą nawet niektórych z mężczyzn z jej otoczenia. Nie może, więc dziwić fakt, że córka dwóch tak wyjątkowych osób, sama stała się nieprzeciętną istotą.

Alma mając 4 lata prowadziła zawzięte dyskusje z osobami dorosłymi, które były częstymi gośćmi jej rodziców. Pytania, które zadawała były konkretne, na wysokim poziomie i to właśnie takich odpowiedzi oczekiwała od swoich rozmówców. Nikt nie pozostawał obojętny na takie zachowanie dziecka, chociaż reakcje były różne – od oburzenia po rozbawienie. Natomiast, kiedy dziewczynka skończyła 9 lat miała okazję po raz pierwszy wraz ze swoją mamą przeprowadzić sekcję łba jagnięcia. Rodzice bardzo dbali o rozwój swojego dziecka. Zapewniali jej pomoce naukowe i książki mające ułatwić naukę. Wokół domu zbudowali przepiękną oranżerię, gdzie można było podziwiać rośliny z całego świata. A to wszystko to dopiero początek…

Autorka w nietuzinkowy sposób przedstawia historię nadzwyczajnej rodziny – jej niecodzienną, codzienność. Już od pierwszych kart powieści możemy przekonać się o wyjątkowym stylu Gilbert – łączy on w sobie dużą dozę humoru i lekkość, które sprawiają, że książkę czyta się z zapartym tchem, ale i doskonałe przygotowanie merytoryczne. Dzięki temu mamy wrażenie, jakbyśmy faktycznie przenieśli się w czasie i mieli możliwość uczestniczenia w wielkich odkryciach tamtego okresu. Tło historyczne pokazane jest z wielką dbałością o najdrobniejszy szczegół, co sprawia, że od książki nie sposób się oderwać.

Zobacz:  "Odstawieni" - ważny głos w debacie o karmieniu piersią
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments