Refundacja igieł do penów insulinowych PIC Insupen Original

Od 1 marca diabetycy mogą korzystać z refundacji igieł do penów insulinowych. Ile wynosi wysokość refundacji i jak można z niej skorzystać?

Insulinoterapia – dla kogo?

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna spowodowana zaburzeniem wydzielania lub działania insuliny – hormonu produkowanego przez trzustkę. Insulina jest niezbędna do prawidłowego metabolizmu węglowodanów, białek i tłuszczów. Chorzy na cukrzycę typu 1 wytwarzają zbyt małe ilości tego hormonu, dlatego ich życie uzależnione jest od insuliny dostarczanej z zewnątrz.

W związku z tym pacjenci stosujący insulinoterapię muszą wykonywać co najmniej cztery razy dziennie następujące czynności:
1. Nakłuć palec, aby uzyskać kroplę krewi do testu.
2. Dokonać analizy krwi za pomocą glukometru.
3. Wykonać zastrzyk z insuliny za pomocą strzykawki, pena lub pompy insulinowej.

Zaleca się zmianę igły do penów po każdym zastrzyku

Z wyniku badań przeprowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w 2019 roku, wynika, że 90% pacjentów ze względów ekonomicznych wielokrotnie stosuje tę samą igłę do wstrzykiwaczy. Jeśli pacjent używa tej samej igły do więcej niż jednego zastrzyku, ma to szereg konsekwencji dla insulinoterapii.

Co się stanie, jeśli pacjent nie zmieni igły?

Terapia może być nieefektywna z powodu:

Krystalizacji

Jeśli po użyciu pena pozostawisz w nim igłę, w środku mogą pozostać ślady insuliny. Ponieważ insulina ma tendencję do krystalizowania się pod wpływem powietrza, jest prawdopodobne, że igła, która była wcześniej używana, będzie zawierała skrystalizowaną insulinę, która może całkowicie zatkać igłę i uniemożliwić wykonanie wstrzyknięcia. (1-2)

Zobacz:  Kobiety nadal zarabiają mniej

Lipodystrofii

Ponownie użyta igła ma zagiętą i/lub zdeformowaną końcówkę; może powodować zarówno mikrourazy (otarcia i krwawienia skóry), jak i lipodystrofię, która jest zmianą w normalnym rozkładzie tkanki tłuszczowej i objawia się jako ograniczony, wgłębiony obszar lub miękki, powierzchowny guzek. Czym ryzykujesz? Wstrzykiwanie w obszar już dotknięty lipodystrofią nie gwarantuje, że lek zostanie wchłonięty co sprawia, że terapia jest nieskuteczna. (1-2-3-4-5)

Refundacja igieł do penów od marca 2022

Dzięki refundacji igieł do penów insulinowych, pacjent będzie mógł zadbać o większe bezpieczeństwo i prawidłowy przebieg insulinoterapii. Od 1 marca 2022 roku, diabetycy mogą korzystać z refundacji na igły:
PIC Insupen Original 0,25x5mm (31G)
PIC Insupen Original 0,30x8mm (30G)
Wskazaniami do refundacji NFZ igieł z 30% odpłatnością pacjenta jest cukrzyca wymagająca podawania insuliny.
W ramach refundacji NFZ pacjentowi w ciągu roku przysługuje do 4 opakowań igieł (każde opakowanie zawiera 100 igieł). (6)

Na jakie igły pacjent otrzyma refundację?

Refundacja NFZ igieł PIC Insupen Original 0,25x5mm (31G) i 0,3x8mm (30G) przysługuje posiadającym aktualne ubezpieczenie zdrowotne na podstawie zlecenia wystawionego przez osobę uprawnioną m.in. lekarza specjalistę, w tym lekarza rodzinnego.

Jedna igła równa się jedna iniekcja

Wielokrotne stosowanie tej samej igły może niszczyć tkankę podskórną. Pacjenci narażeni są nie tylko na dyskomfort i ból, ale również na lipohipertrofię czy hiperglikemię. Refundacja igieł do penów sprzyja edukacji pacjentów na temat prawidłowej insulinoterapii, budowaniu świadomości i kształtowaniu postaw zdrowego stylu życia. Osoby chore na cukrzycę mogą zakupić 400 igieł, co może wpłynąć znacząco na skuteczność insulinoterapii.

Więcej informacji: www.iglyrefundowane.pl

refundacja igły

Bibliografia:
1.The Importance of Good Insulin Injection Practices in Diabetes Management (Znaczenie dobrych praktyk wstrzykiwania insuliny w leczeniu cukrzycy) – Richard Dolinar, MD, 2009.
2.Hanas R. (1999), Insulin-Dependent Diabetes in Children, Adolescents and Adults. Uddevalla, Szwecja.
3. I.V. Misnikova, A.V. Dreval, V.A Gubkina, E.V. Rusanova ; The Risks of Repeated Use of Insulin Pen Needles in The Risks of Repeated Use of Insulin Pen Needles in Patients with Diabetes Mellitus; Journal of Diabetology, 2011.
4. Podawanie insuliny; DIABETES CARE, VOLUME 27, supplement 1, 2004.
5. King L (2003) Technika podskórnego wstrzykiwania insuliny. Nursing Standard. 17, 34, 45-52.
6. https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-21-lutego-2022-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-marca-2022-r

Zobacz:  Dziecięce lustra rodziców, czyli jak nie wstydzić się swojego „odbicia" w dziecku
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments