Szkoła rodzenia – dlaczego warto skorzystać?

Poród jest dla oczekującej dziecka kobiety momentem tak samo wytęsknionym, co budzącym liczne obawy: o to jak będzie przebiegał, jak zminimalizować ból porodowy, a co najważniejsze jak zadbać o nowonarodzone maleństwo.

Wszelkie wątpliwości są jak najbardziej naturalne, związane z ogromną zmianą, jaka ma nastąpić w życiu młodej mamy. W minimalizowaniu obaw najczęściej pomagają inne mamy, które chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami. Doświadczenia te bywają jednak bardzo różne i niekiedy, mimo dobrych intencji mogą strach przed porodem jedynie spotęgować.

Co więcej, każdy poród jest inny, a jego przebieg zależy w głównej mierze od rodzącej. Dlatego należy zadbać o to by był w pełni świadomy i w miarę możliwości aktywny. W zdobywaniu potrzebnej wiedzy na temat porodu warto wziąć pod uwagę zajęcia w szkole rodzenia, które przygotowują ciężarne na wszelkie ewentualności. Szkoły rodzenia oferują oczywiście szerszy zakres tematów związany m.in. z przebiegiem ciąży, opieką nad noworodkiem, karmieniem i innych związanych z pojawieniem się potomstwa. Zadaniem szkół rodzenia jest w szczególności oswojenie przyszłych rodziców z nową sytuacją życiową.

Najczęstsze pytania kobiet dotyczą przebiegu porodu, karmienia piersią oraz zasadności wykonywania szczepień u noworodków – z nimi związane są największe emocje i kontrowersje – mówi Beata Leszkowicz – położna ze Szkoły Rodzenia w Przychodni EMC przy ul. Łowieckiej 24 we Wrocławiu.- Bardzo często podczas zajęć weryfikujemy wszelkiego rodzaju mity oraz korygujemy wiedzę zdobywaną na forach internetowych – dodaje.

Za szkołą rodzenia przemawia fakt, że zwykle angażuje ona zarówno matkę jak i ojca dziecka, co nie zawsze bywa takie oczywiste. – Teoria przekazywana podczas zajęć wspierana jest warsztatami, które dają przyszłym rodzicom przedsmak opieki nad noworodkiem. Warsztaty są szczególnie przydatne dla ojców, którzy nie bawili się lalkami w dzieciństwie i dopiero szkoła daje im możliwość zwizualizowania sobie czekających ich obowiązków, co zdecydowanie wpływa na wzrost świadomości tacierzyńskiej – mówi Pani Beata Leszkowicz.

Zobacz:  Kot, ciąża i toksoplazmoza

Ważnym tematem zajęć jest także sztuka organizowania otoczenia – po powrocie z dzieckiem ze szpitala. Dobra organizacja bowiem oszczędza wielu niepotrzebnych stresów i tak cennego podczas zajmowania się dzieckiem czasu.W trakcie zajęć w szkole rodzenia kobiety dowiadują się także jak w okresie poporodowym pielęgnować swoje ciało, a w szczególności miejsca intymne.

Dodatkową korzyścią jaką daje uczestnictwo w szkole rodzenia jest możliwość nawiązania bliższego kontaktu z położną, która po porodzie zajmuje się noworodkiem – w ramach domowych wizyt patronażowych (4 wizyty położnej środowiskowo – rodzinnej przysługują każdemu nowo narodzonemu dziecku w pakiecie NFZ).

Szkoła Rodzenia w Przychodni przy ul. Łowieckiej 24 we Wrocławiu prowadzi bezpłatne zajęcia dla ciężarnych – w ramach kontraktu NFZ.

Żeby skorzystać z oferty Przychodni przy Łowieckiej wystarczy:
– złożyć deklarację do położnej środowiskowo-rodzinnej w Przychodni przy ul. Łowieckiej
– wysłać zgłoszenie swojego udziału ( imię, nazwisko, pesel, telefon, e-mail, zaawansowanie ciąży – od 22tygodnia, termin porodu) na adres:  szkolarodzenia-lowiecka@emc-sa.pl

Kontakt telefoniczny z Beatą Leszkowicz – położną prowadzącą zajęcia:  tel.: 661-300-252 lub (71) 71 17 411.

 

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments