TOP 5 niezawodnych trików na szybkie posprzątanie pokoju dziecka!

Czy pokój dziecka można posprzątać w dosłownie 5 minut? Oczywiście, że tak, ale tylko wtedy, gdy dobrze zorganizujesz tę przestrzeń. Wypełniając ją meblami do sortowania zabawek, koszami i pudłami na akcesoria nie tylko umożliwisz dziecku kreowanie swobodnej zabawy, ale zaoszczędzisz czas spędzony na sortowaniu wszystkiego, co gromadzi dziecko. Oto TOP 5 niezawodnych trików na szybkie uprzątnięcie pokoju dziecka i zaoszczędzenie czasu na prawdziwie rodzinną rozrywkę.

Zaaranżuj pokój tak, by wszystko miało swoje miejsce

W pokoju Twojego dziecka trudno się odnaleźć, a liczba zabawek, którą zgromadziliście strasznie przytłacza? Zacznij aranżować miejsce dla poszczególnych przedmiotów. To naprawdę możliwe, sęk w tym, by nauczyć się dobrej organizacji.

Miejsce na auta niech znajdzie się w konkretnej komodzie lub na półce. Klocki najlepiej umieścić w pudłach. Maskotkom możesz przeznaczyć miejsce w szufladzie pod łóżeczkiem. Natomiast książki niech znajdą się na regałach. Posegregowanie wszystkich zabawek i umieszczenie ich na konkretnych stanowiskach ułatwi ich odnalezienie, a co ważne także wskaże dziecku miejsca, do których należy je odkładać. Małe i duże dzieci mają bardzo dobrą pamięć wzrokową, a dzięki przyzwyczajaniu ich do odkładania zabawek na dedykowane strefy w pokoju uczymy ich samodyscypliny, a potem łatwiejszej adaptacji do zajęć w przedszkolu.

Wyrzuć niepotrzebne przedmioty

Nie ma niczego gorszego niż zagracanie pokoju dziecka zabawkami, z których już dawno wyrosło. Zamiast gromadzić niepotrzebne przedmioty lepiej je odsprzedać, oddać lub pożyczyć innym dzieciom. Systematyczna segregacja zabawek, ale i wyposażenia  w pokoju dziecka sprawi, że unikniemy w nim bałaganu i chaosu. Dziecko zaś znacznie lepiej będzie spędzało czas w przestrzeni, która nie zakłóca jego spokoju i możliwości koncentracji.

Zobacz:  Gry planszowe dla dzieci 3+

Zaufaj pudłom i skrzyniom na zabawki

Nie ma szybszego sposobu na posortowanie zabawek zgodnie z odpowiednią kategorią lub ich przeznaczeniem, jak umieszczenie ich w konkretnych pudłach, bądź koszach. Pudła, skrzynie lub specjalne szuflady pozwalają uprzątnąć codzienny bałagan w pokoju w dosłownie kilka minut.

W sklepach z wyposażeniem pokoju dziecięcego znajdziesz meble z wysuwanymi skrzyniami, które świetnie sprawdzą się zarówno w pokoju chłopca, jak i dziewczynki.

Posegreguj książki na ściennych regałach, by dziecko miało do nich łatwiejszy dostęp

Większość dzieci uwielbia książki, ale sięga po nie zdecydowanie chętniej, gdy znajdują się na specjalnie przymocowanych regałach ściennych. Książki można na nich ułożyć okładkami skierowanymi do przodu. Dziecko nie musi zatem zbyt długo poszukiwać ulubionej czytanki. Wręcz przeciwnie, sięga po nią zawsze wtedy, gdy najdzie go na to ochota.

Nadaj zabawkom swoje miejsce przy pomocy naklejek

Aby ułatwić dziecku codzienną segregację zabawek możesz je także umieścić w konkretnym miejscu. Zabawki w skrzyniach oklejonych specjalną naklejką? Koniecznie oznacz takie miejsca przy współpracy z dzieckiem. Dzięki temu lepiej zapamięta, gdzie odkładać wszystkie zgromadzone drobiazgi.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments